Devizni sistem I devizna politika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizni sistem I devizna politika". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Spoljnotrgovinsko I devizno poslovanje
Tema:Devizni sistem I devizna politika
SADRZAJ:
1.Uvod
2.Devizni sistem
3.Devizna politika
4.Pojam I vrste deviza
5.Vrste medjunarodnih placanja
6.Devizni kurs
7.Devizno trziste
8.Zakljucak
1.
UVOD
Ekonomska aktivnost svakog drustva cini osnovu njegovog postojanja I razvoja.Od nje zavisi razvoj I prosperitet drustva.Privredu kao izraz ekonomske aktivnosti jedne zemlje,cini ekonomska aktivnost mnostva pojedinaca,koji su medjusobno povezani I medjuzavisni.
Izucavanje ekonomske aktivnosti drustva,odnosno privrede,spada u domen ekonomskih nauka.
Ekonomsi odnosi sa inostranstvom predstavljaju vrlo znacajan deo ekonomske aktivnosti svake zemlje.Ekonomski odnosi na medjunarodnom planu I izmedju zemalja predmet su regulisanja I usmeravanja,odnosno ekonomsko-politicke aktivnosti medjunarodnih institucija,asocijacija I drzava.
Savremena ekonomska teorija I praksa,medjunarodnim ekonomskim odnosima pridaju posebnu paznju I znacaj.U osnovi toga stoje ekonomski interesi drzava I njihovih ekonomija.Zato je veoma bitno za svaku drzavu da ima dobro razradjen I definisan devizni sistem I deviznu politiku.Kroz ovaj rad saznacemo nesto vise o samoj deviznoj politici I deviznom sistemu.
2.
DEVIZNI SISTEM
Uspostavljanje ekonomskih odnosa jedne zemlje sa inostranstvom,izmedju ostalog,podrazumeva postojanje odgovarajucih novcanih transakcija izmedju nje I drugih zemalja koje podrazumevaju medjusobno placanje roba,usluga,kamata,osiguranja,medjusobno kreditiranje…
Novcana placanja su nuzan pratilac svake ekonomske aktivnosti izmedju zemalja,posebno izvoza I uvoza roba I usluga.Taj sistem placanja bitno se razlikuje u odnosu na sistem koji postoji izmedju privrednih subjekata unutar granica jedne zemlje.
Osnovne razlike izmedju domaceg I inostranog sistema placanja jesu u tome sto se prvi vrsi domacom valutom,novac ne prelazi drzavnu granicu I drzava ima punu autonomnost kod uredjenja svog sistema unutrasnjeg platnog prometa.
Kod inostranih placanja,placanje se vrsi inostranim sredstvima placanja,novac najcesce prelazi drzavnu granicu I drzava u toj oblasti mora postovati odredjena pravila koja postoje u medjunarodnom sistemu placanja.
Skup svih novcanih primanja I davanja jedne zemlje prema inostranstvu predstavlja njen inostrani platni promet,koji se najcesce izrazava inostranim sredstvima placanja(dolarima,evrima,funtama,francima).
Uredjenje iobavljanje tog platnog prometa podleze ugovornim obavezama koje je konkretna zemlja preuzela u odnosima sa drugim zemljama I medjunarodnm institucijama I asocijacijama,koje postoje u toj oblasti.
Devizni sistem predstavlja deo privrednog sistema kojim se,zakonima I drugim pravilnim propisima,regulisu novcani tokovi zemlje sa inostranstvom.Njime se trajnije regulis:
-nacin placanja obaveza prema inostranstvu I nacin naplate potrazivanja iz inostranstva
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET