Devizno tržište | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizno tržište". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
DEVIZNO TRZISTE
UVOD
PREDMET: Devizno tržište, predmet seminarskog rada, je skup principa,propisa,pravila i institucija kojima se regulišu devizni poslovi između privrednih i drugih subjekata u robnom i nerobnom prometu u zemlji i sa inostranstvom.U seminarskom radu je objašnjeno koji su uslovi neophodni za stvaranje deviznog tržišta,opisani su poslovi na domaćem i međunarodnom deviznom tržištu,rizici koji se javljaju kao i neki specifični poslovi na deviznom tržištu.
CILJ: Seminarski rad ima za cilj da ukaže na to da je stabilno devizno tržište neophodno u svakoj zemlji jer bez deviznog tržišta nema povezanosti domaće i svetske ekonomije,što je nezamislivo u procesu globalizacije.
USLOVI ZA USPOSTAVLJANJE DEVIZNOG TRŽIŠTA
Uslovi za uspostavljanje deviznog tržišta su slični uslovima za organizovanje i funkcionisanje novčanog tržišta. Neosporna su tri osnovna preduslova za postojanje i funkcionisanje deviznih tržišta:
konvertibilnost valuta ,
odgovarajuće monetarne rezerve i racionalna politika rukovanja sa njima od strane centralne banke,
dugoročno uravnotežen bilans plaćanja
Takodje je potrebno postojanje slobodne konkurencije izmedju poslovnih banaka, kao i mogućnost za kratkoročna ulaganja u zemlji i inostranstvu u obliku hartija od vrednosti na veće iznose i rokovima od 3 do 13 meseci. Potrebno je da postoji organizovano devizno tržište sa odredjenim pravilima trgovanja na kojoj su predmet kupoprodaje samo tzv. slobodne devize, da bi se nacionalni novac mogao pojaviti kao slobodna deviza neophodna je konvertibilnost domaće valute , i to bar u njenoj najmekšoj varijanti,konvertibilnost za inostrana pravna i fizička lica.
Ponuda i tražnja deviza obično nije nikada uravnotežena u kraćim vremenskim razmacima. Zato je održavanje deviznih kurseva u odredjenom rasponu sa intervencijama centralne banke vrlo bitna za postojnje i funkcionisanje slobodnog deviznog tržišta. Ovde administrativne mere kao što je zamrzavanje kurseva ne dolaze u obzir jer ako bi tražnja deviza bila veća od ponude onda je sigurno da bi devizni kursevi postigli gornju eksremnu tačku i time bi se otvorila pitanja utvrdjivanja prioritetnih potreba za plaćanje inostranstvu a samim tim i pitanje kriterijuma za eliminisanje viška tražnje. Takve mere su nespojive sa slobodnim deviznim tržištem.
OPŠTI PRISTUP PROBLEMATICI DEVIZNOG TRŽIŠTA
Devizno tržište je mesto na kome se susreću ponuda i tražnja, odnosno vrši kupoprodaja stranih valuta. Ono nije fizički ni prostorno ograničeno nego postoji svuda gde se vrši razmena valuta.To su veliki finansijski centri poput Njujorka, Londona, Pariza, Frankfurta i oni imaju odlučujuću ulogu u obrazovanju cena valuta-kupovnih i prodajnih deviznih kurseva.
Osnovna svrha deviznog tržišta je omogućavanje i olakšavanje medjunarodne trgovine i medjunarodnog kretanja kapitala. Danas se za sva medjunarodna finansijska tržišta može reći da su i devizna tržišta. Na ovim nestruktuiranim tržištima ekspanzija poslovanja je enormna, tako da se dnevni obim trgovanja procenjuje na preko 1600 milijardi dolara.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET