Društvena odgovornost - primeri | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Društvena odgovornost - primeri". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 MODEL DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI
-primeri-
MEHANIZMI DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI - KRATKI PRIMERI
Papir br. 2
Nezadovoljstvo siromašnih institucijama koja pružaju javne usluge u velikoj meri se tiče pitanja izražavanja mišljenja i pitanja odgovornosti. Mnogi siromašni ljudi veruju da državne institucije, bez obzira da li se bave pružanjem usluga, obezbedjivanjem policijske zaštite ili se u njima donose odluke političkog karaktera – ili ne odgovaraju nikome za svoj rad ili polažu račune za svoj rad samo bogatima i moćnima (Narajan, 2000.godine, Glasovi siromašnih).
Uputstva: Pročitajte 10 kratkih primera koji se odnose na mehanizme društvene odgovornosti (SA). Ima mnogo različitih tipova mehanizama društvene/socijalne odgovornosti, a ovde predstavljamo samo nekoliko:
Korak br. 1: U malim grupama, odabrati i razgovarati o jednom ili o dva primera uz koncentrisanje na sledeća pitanja:
Koji mehanizam je u pitanju i kako funkcioniše?
Čije je mišljenje i interes izražen i ko ga je izrazio?
Kom sektoru ili službi se lice/grupa obratila i na kom nivou vlasti?
U kojoj meri odredjeni mehanizam podstiče izražavanje mišljenja
gradjana i u kojoj meri se uz njegovu pomoć jačaju veze izmedju
gradjana i države?
Koristeći ova pitanja kao oslonac, napravite pregled glavnih tema koje su proistekle iz diskusije i koje ćete koristiti tokom prezentacije vašeg rada većoj grupi tokom 2 do 3 minuta. Obratite pažnju na sledeće: primeri koji se navode možda ne daju odgovore na sva gore postavljena pitanja. Ako je to slučaj, potrebno je formulisati druga pitanja i naslutiti odgovore na njih.
Ženska inicijativa u vezi budžeta – Južna Afrika:
Ova inicijativa bavi se analizom modela javnog trošenja iz ugla njegovog verovatnog uticaja na ekonomski i društveni položaj žene. Cilj je praćenje ispunjavanja obaveza datih od strane centralne vlasti u vezi sa jednakošću polova putem praćenja izdataka koji se odnose na mere politike vezane za jednakost polova u okviru javnih službi. Inicijativa civilnog društva koja je bila odgovor na analizu državnog budžeta u Australiji, inspirisala je druge slične programe u Kanadi, Hrvatskoj, na Jamajci, u Mozambiku, u Rusiji, Tanzaniji i Ugandi. U centar interesovanja stavljena je naknadna analiza državnog budžeta s obzirom da je pristup državnom budžetu ograničen još pre nego što je isti objavljen.
Participatorni pristup (pristup koji podrazumeva učestvovanje šire zajednice) u sastavljanju budžeta na nivou opština u Brazilu
Participatorno sastavljanje budžeta je proces putem koga novo-formirane Regionalne skupštine i Participativni savet za budžet učestvuju u odredjivanju namene sredstava i u praćenju/kontrolisanju načina na koji se sredstva troše. Ovaj Savet čine delegati izabrani na sastancima na nivou opština, mesnih zajednica/udruženja stanara i lokalnih vlasti. Zadatak saveta je da organizuju redovne sastanke s ciljem savetovanja, da prenesu i predstave opštinskim vlastima prioritete svojih sredina/okruga i da - u saradnji sa predstavnicima vlasti učestvuju u sastavljanju a potom prate i kontrolišu kako se troše sredstva budžeta (monitoring) na lokalnom nivou. Ovaj participatorni pristup budžetu prvo je primenjen u gradu Porto Alegre, da bi se zatim proširio i počeo da funkcioniše u nekih 80 gradova. Sada se primenjuje na nivou čitave zemlje pokrivajući oko 500 opština.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET