Država, pojam države, oblici državnog uređenja, vrste i karakteristike državnih organa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Država, pojam države, oblici državnog uređenja, vrste i karakteristike državnih organa". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FORKUP
EKONOMSKI FAKULTET BUJANOVAC
Tema: Država, pojam države,oblici državnog uređenja,vrste i karakteristike državnih organa
seminarski rad -
Predmet: Uvod u Pravo
SADRZAJ:
Drzava………………………………………………………3
Pojam drzave……………………………………………….3
Elementi drzave………………………………………5
Oblici drzave ………………………………………………10
3.1. Oblici Vladavine……………………………………..11
4. Vrste drzavnih organa…………………………………….15
5. Karakteristike drzavnih organa ………………………....16
6. Zakljucak…………………………………………………..18
Literatura…………………………………………………..19
Država, pojam države,oblici državnog uređenja,vrste i karakteristike državnih organa
1.Država
Država se definiše po međunarodnoj i unutrašnjoj ulozi. Na međunarodnom nivou država je suvereno telo. Suverenitet čine definisane i međunarodno priznate granice i potpuna vlast države na toj teritoriji ( kao i stanovništvo koje stalno naseljava teritoriju države). Kada teritorija ne ispunjava te osnovne uslove ona postaje neuspela država. Primer neuspele države je Somalija, gde ne postoji vlast koja ima suverentitet nad teritorijom okruženom granicama.
Dve najzastupljenije teorije o unutrašnjoj ulozi države su:
Država je aparat za prinudu. Po ovoj teoriji država postoji da bi osigurala da svako ispuni svoje zakonske obaveze, kao što su isplata dugova, poštovanje privatne svojine itd.
Država ispunjava principe društvenog ugovora. Društveni ugovor je podrazumevani ugovor između svakog pojedinca i države. Otac ovog izraza je Žan Žak Ruso. Društveni ugovor se zasniva na tome da država treba da zaštiti prirodna prava svake osobe. Prirodna prava su pravo na život, pravo na slobodu i pravo na imovinu. U zamenu za ovu zaštitu, svaka osoba mora da ispunjava određene dužnosti prema državi, kao što su plaćanje poreza. Ovakva udeja uloge države u društvenom ugovoru je prihvaćena u svim zapadnim demokratijama.
2.Pojam države
Mnogobrojna zapažanja vezuju se za pojam države a to se može objasniti na jednostavnom primeru. Ako izađemo na ulicu videćemo saobraćajca kako izdaje naredbe o saobraćaju i poštovanju saobraćajnih propisa. Te naredbe se moraju poštovati ili će u suprotnom biti primenjana kazna. Saobraćajac se pojavljuje kao vlast, koja se mora slušati ili će se pretrpeti odgovarajuća kazna u zavisnosti od načinjenog prekršaja.
Poreski organ nam izdaje naredbu za blagovremeno izmirivanje obaveza prema državi, odnosno plaćanje poreza. Ukoliko se ova obaveza ne izvrši država će svojim merama izvršiti prinudnu naplatu ne izvršene obaveze.
Vojni organ izdaje određenu naredbu, koju moramo ispoštovati i izvršiti. Ukoliko ne izvršimo određenu obavezu izlažemo se opasnosti od prinudnog izvršenja „naše obaveze“.
U svim navedenim primerima država se pojavljuje kao nešto što vrši prinudu nad nama. Ali isto tako, s druge strane, država vrši niz poslova koji nemaju neposredne veze s prinudom. Školu može organizovati država, kao i državnu bolnicu. Tu se država ne javlja kao organizovana prinuda nad nama nego kao organizacija koja vrši izvesne društvene poslove koji su svima više ili manje od koristi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET