Ekonomska struktura stanovništva u Srbiji od 2000-2005 god | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomska struktura stanovništva u Srbiji od 2000-2005 god". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


МЕГАТРЕНД УНИВЕРЗИТЕТ
Факултет за државну управу и администацију
Основне академске студије
Предмет: ОСНОВИ ЕКОНОМИЈЕ
Име и презиме студента,
број индекса
ЕКОНОМСКА СТРУКТУРА СТАНОВНИШТВА 2000-2005 (АКТИВНОСТ,ЗАПОСЛЕНОСТ,НЕЗАПОСЛЕНОСТ)
__________________________________________________
- семинарски рад -
Београд, ____________, 2013. године
САДРЖАЈ РАДА
Страна
Уводни део ..................................................................................................3
Економска структура становништва ........................................................4
Активно становништво .......................................................................4
Запосленост ..........................................................................................6
Незапосленост .....................................................................................8
Закључак ....................................................................................................11
Литература..................................................................................................12
Уводни део
Економска структура представља поделу становништва на основу одређених економских обелеђја. Постоје општа и посебне структуре.Општу економску структуру чине две категорије становништва-економски активно и економски неактивно становништво
Економски активно становништво убрајају се људи који обављају неку делатност, привремено незапослени и они који први пут траже посао.У економски неактивно становништво убрајају се људи са личним приходом као што су пензионери, стипендисти и издржавана лица.
Посебне економске структуре дају преглед економски активног становништва по појединим гранама делатности, које су груписане у три сектора:примарни,секундарни и терцијални .Примарни сектор обухвата- пољопривреду, шумарство, лов, риболов и водопривреду.Секундарни сектор обухвата-индустрију, рударство, грађевинарство и производно занатство.Терцијарни сектор обухвата-услужне делатности као што су саобраћај, трговина, услужно занатство,туризам, угоститељство, администрација, банкарство, школство, здравство итд.
Економска структура се изражава процентуалним уделом економски активног становништва у појединим делатностима. Што је већи удео делатности из секундарног и посебно терцијарног сектора, то је степен развијености државе или региона већи. Слабо развијене земље имају висок удео активног становништва у примарном сектору, средње развијене у секундарном а високо развијене у терцијарном сектору.У развијеним земљема у примарном сектору ради само 5%, у секундарном 35% а у терцијарном 60% запослених.
Економска структура становништва
Економска структура становништва је најважнија структура са становишта економског развоја, која представља индикатор друштвеног и привредног развоја земље. Наиме, привредни развој непосредно мења економску структуру становништва, док с друге стране кретање и структура радне снаге и становништва утичу на ниво и динамику привредног развоја одређене средине.
Укупно становништво се према критеријуму активности дели на три основне групе: активно становништво или радна снага,лица са личним приходом и издржавано становништво.
Од укупног становништва у Републици Србији (2002. година), активно је 3.398.227 (45,3%), издржавано 2.570.639 или 34,3%, док је 1.511.816 (20,2%) лица са личним приходом.У поређењу са подацима претходног пописа, евидентно је опадање удела активног и издржаваног становништва, а пораст удела лица са личним приходом. Као узроци брзог пораста броја лица са личним приходима могу се издвојити све шири обухват становништва пензијским осигурањем, укључујући и лица из приватног сектора, као и промене у старосној структури запослених.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET