Ekonomski interesi u ciljevima preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomski interesi u ciljevima preduzeća". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
PREDMET: POSLOVNA EKONOMIJA
EKONOMSKI INTERESI U CILJEVIMA PREDUZEĆA
SADRŽAJ
Uvod------------------------------------------------------------------------------------------------------------3
Obeležja i karakteristike preduzeća---------------------------------------------------------------4
Ciljevi preduzeća------------------------------------------------------------------------------------7
Izbor ciljeva------------------------------------------------------------------------------------------8
Ekonomski interesi u poslovanju preduzeća----------------------------------------------------10
Efektivnost i efikasnost poslovanja--------------------------------------------------------------11
Zaključak------------------------------------------------------------------------------------------------------14
Literatura------------------------------------------------------------------------------------------------------15
UVOD
Proces reprodukcije u preduzeću definiše se preko: ulaganja, rezultata i faktora koji deluju na ulaganje i rezultate preduzeća.
Poslovna ekonomija izučava ekonomske zakonitosti i principe procesa rada u preduzeću preko elemenata ulaganja i elemenata rezultata reprodukcije, odnose između rezultata i ulaganja, kao i faktore koji uslovljavaju promene u poslovanju i razvoju preduzeća. Ulaganja se vrše u obliku trošenja elemenata proizvodnje (sredstva za rad, materijala, radne snage) i u obliku angažovanja sredstava. Izučavanje troškova predstavlja značajnu oblast poslovne ekonomije .
Rezultati poslovanja se izražavaju u obliku fizičkog proizvoda i usluge kao upotrebnih vrednosti, ostvarene vrednosti i dobiti, kao konačnog finansijskog rezultata. Pri tome je cilj preduzeća da ostvari što veći rezultat, uz što manje trošenje i angažovanje sredstava i rada. Na ulaganja i rezultate deluju brojni faktori, interni i eksterni sa različitim, često suprotnim dejstvima. Taj uticaj različitih faktora takođ e je predmet izučavanja poslovne ekonomije .
U preduzeću se ostvaruju različiti odnosi između rezultata i ulaganja , što je posledica različitog dejstva uticajnih faktora u dinamici vremena, različitih uslova i metoda organizovanja procesa reprodukcije preduzeća i njegove tržišne pozicije.
Poslovanje preduzeća se izučava prvenstveno kroz odnos vrednosti ostvarenih rezultata i vrednosti izvršenih ulaganja u stvaranju tih vrednosti. Opstanak i razvoj preduzeća biće mogući samo ako ono ostvarenim rezultatima pokriva ili nadoknadjuje utrošene vrednosti.
Ekonomika preduzeća izučava i razvija sopstvene metode čijom primenom se obezbeđ uje poslovni uspeh preduzeća. Ona otkriva nova saznanja i zakonitosti u poslovanju preduzeća.
Ekonomika preduzeća proučava i produbljuje ekonomske principe poslovanja preduzeća, koji obezbeđuju njegovu efikasnost i efektivnost. To su pre svega, principi produktivnosti, ekonomičnosti i rentabilnosti poslovanja. Primenom ovih i drugih principa obezbeđ uje se povoljan odnos izmedju rezultata i ulaganja, a time i opstanak i razvoj kao ciljne funkcije preduzeća.
Poslovna ekonomija izučava opšte ekonomske zakonitosti u procesima rada ostvarivanju rezultata tih radnih procesa. Pri tome se obuhvataju sve pojave i svi procesi koji se dešavaju u samom preduzeću, kao i u odnosima preduzeća sa tržištem i drugim ekonomskim subjektima. Ekonomika preduzeća kao praktična disciplina obuhvata ekonomsku stvarnost preduzeća , dakle, ukupna zbivanja i promene života preduzeća: njegove organizacije, komponenata i kategorija.
Ekonomika preduzeća kao nauka i Ekonomika preduzeća kao praksa, mogu se, dakle razvijati nezavisno jedna od druge, ali uspeh i jedne i druge zavisi od međ usobne povezanosti. Nauka treba da polazi od praktičnih iskustva i njena svrha je da služi praksi. S druge strane i praksa neće biti uspešna ako se ne oslanja na saznanja do kojih je došla nauka.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET