Ekspertni sistemi u upravljanju vodama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekspertni sistemi u upravljanju vodama". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

PANEVROPSKI UNIVERZITET „APEIRON“
BANJA LUKA
Fakultet poslovne ekonomije
EKSPERTNI SISTEMI U UPRAVLJANJU VODAMA
Banja Luka, april 2009 godine
PANEVROPSKI UNIVERZITET „APEIRON“
BANJA LUKA
Fakultet poslovne ekonomije
TEMA SEMINARSKOG RADA
EKSPERTNI SISTEMI U UPRAVLJANJU VODAMA
PREDMET
TEORIJA ODLUČIVANJA I KVANTITATIVNE METODE
Banja Luka, april 2009 godine
I UVOD
Čovjek je od samih početaka svoga postojanja bio svjestan značaja i uloge životne sredine u koja ga okružuje i koja mu pruža osnovne uslove za život. Kao i druga živa bića na Zemlji, čovjek je uzajamno tijesno vezan za cjelokupnu neživu i živu prirodu, koja čini sastavni dio prirodnog okvira njegovog života.
Životna sredina organizama ili okvir života obuhvata sve ono što okružuje organizme i neposredno ili posredno djeluje na njegovo stanje, razviće, rast, dužinu života, razmnožavanje itd. Životna sredina organizama podrazumijeva skup raznovrsnih ekoloških faktora ili odgovarajućih elemenata spoljašne sredine (fizičke, hemijske ili biološke prirode) u odgovarajućem prostornom okviru, koji neposredno djeluje na organizme i za koji su vezani svojim životnim potrebama. Sastavni dijelovi životne sredine na Zemlji su voda, kopno i vazduh.
Pored mnoštva elemenata neorganske i organske prirode, životna sredina sastoji se i od elemenata koji su nastali čovjekovim raznovrsnim aktivnostima. Uslovi opstanka ili životni uslovi predstavljaju kompleks elemenata životne sredine neophodnih za čovjeka, sa kojima oni čine neraskidivo jedinstvo i bez kojih nije moguć njegov opstanak. Pri, tome izvjesni elementi su neophodni za opstanak ljudi, drugi su za njega bez ikakvog značaja, dok treći mogu pokaziati nepovoljno dejstvo.
Čista i zdrava okolina je dio blagostanja i kvaliteta života koji za sebe želimo sada, a za našu djecu u budućnosti. Ljudi traže da vazduh koji udišu, voda koju piju i hrana koju jedu, budu nezagađeni; žele živjeti bez da ih uznemiruje buka; žele uživati u ljepotama raznolikih livada i nedirnutih obala i planinskih područja. Oni takođe žele svijet koji nije ugrožen klimatskim promjenama.
Dvadeseti vijek je doba najintenzivnijeg razvoja ljudske civilizacije. Razvoj nauke i tehnologije omogućili su porast prozvodnje i životnog standarda i produžili prosječno trajanje ljudskog života. Sa razvojem se inteziviralo korištenje prirodnih resursa, a zagađivanje okoline je pri tome postalo enormno visoko.
U opštoj deklaraciji okoline u XX vijeku, naročito se naglašava ugroženost vodenih resursa. Klimatske promjene prate se pretežno na hidrološkom ciklusu: režimu padavina, ukuljučujići snježne padavine i topljenje snježnog pokrivača, učestalosti i intenzitetima pljuskova, temperaturnom režimu u ekstremima, dnevnim, sezonskim, godišnjim i višegodišnjim prosjecima, zatim promjene u oticanju, itd. Istovremeno se ljudska populacija u periodu od 1950. do 2000. godine povećala sa 2.5 na 6 milijardi uz dekadni porast od 20%.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET