Elektronska trgovina | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronska trgovina". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj
Uvod 3 1. Vrste elektronskih tržišta 3 2. Elektronska maloprodaja 7 3. Elektronsko izdavaštvo 9 4. Interaktivne aukcije na Internetu 11 Zaključak 14
Literatura 15
Elektronska trgovina
Rezime: E-trgovina je novi model poslovanja koji se zasniva na: efikasnijoj i modernijoj organizaciji rada prilagođenoj primeni savremenih ICT, korišćenju Interneta u obavljanju većine poslovnih transakcija, organizaciji i primeni savremenog informacionog sistema, upotrebi standardizovanih dokumenata, primeni elektronskog potpisa, digitalizaciji poslova i korišćenju kriptografskih mehanizama zaštite. U ovom radu će biti više reči o vrstama elektronskih tržišta, elektronskoj maloprodaji, elektronskom izdavaštvu i aukcijama na Internetu.
Ključne reči: Elektronska trgovina
Uvod
Elektronsko poslovanje (e-business, ili češće korišćen izraz e-commerce) je nova filozofija razvoja ekonomije putem Interneta. Kao filozofija podstiče upotrebu svih resursa jedne zemlje i konkurentnost na domaćem i međunarodnom tržištu te uključenje u globalnu trgovinu. Filozofija se temelji na znanju, kreativnosti, uspešnom menadžmentu, te strategiji države i ekonomiji. Takođe, elektronsko poslovanje obuhvata obradu i razmenu poslovnih informacija između ekonomskih subjekata u nacionalnom i globalnom okruženju putem i drugih informacionih tehnologija (EDI, intranet, ekstranet). Poslovanje se odvija putem poslovnih procesa u digitalnom obliku. Digitalna pismenost omogućuje poboljšanje usluga za korisnike smanjenjem vremenskih ciklusa, dobivanjem boljih rezultata od ograničenih izvora te stvarnim trgovanjem. Elektronska trgovina povezuje kupce, prodavce, snabdevače i zaposlene na način koji se nikad nije mogao postići u klasičnoj obradi.
Budućnost elektronskog poslovanja bi se mogla opisivati kao poslovanje pomoću najsavremenije elektronske tehnologije koja se koristi po EDIFACT standardima na globalnoj mreži, Internetu. U to nas uverava i tendencija integracije svih tehnologija elektronskog poslovanja. Internet se može doživeti kao veoma efikasno tržište, sa velikom prohodnošću informacija, stalnom dostupnošću i generalno raspoloživošću informacija različitog tipa. Time se stvaraju osnove predispozicije za uspešno poslovanje. Internet kao globalna mreža informacija i podataka omogućuje brz plasman roba ili usluga te rast ekonomije svake zemlje. Koristi potrošača primenom Interneta proizlaze iz strukturnih karakteristika medija te uključuju dostupnost informacija putem pretraživačkih mehanizama u on-line vezi te pregled proizvoda ili usluga pre nabavke.
1. Vrste elektronskih tržišta
Koncept “elektronska tržišta“ se koristi da okarakteriše “lokacije“ u kojima se obavlja elektronska trgovina i da ih izdvoji od klasičnog, konvencionalnog i fizičkog tržišta. Odnosi se na virtuelni kontekst u kome kupci prodavci otkrivaju jedan drugog i posluju. To znači “radna sredina koja izrasta iz kompleksa većih, bogatijih i zrelijih servisa i alata baziranih na telekomunikacijama i osnovama informacione infrastrukture“. Elektronska tržišta možemo podeliti na nekoliko vrsta :
Elektronsko tržište na kome se susreću preduzeća (B2B)
Elektronsko tržište na kome se susreću preduzeća i administracije (B2G)
Elektronskotržište na kome se susreću preduzeća i potrošači (B2C)
Elektronsko tržište na kome se susreću potrošači (C2C)
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET