Elektronsko bankarstvo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronsko bankarstvo ". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод ................................................................................................................................ 3
1.Електронско банкарство (е-Банкинг) ....................................................................... 4
2.Електронско банкарство у платном промету ........................................................... 5
2.1. Предности електронског платног промета за банку ............................... 6
3.Зашто се банке појављују на Интернету ................................................................... 6
3. 1. Облици појављивања ................................................................................ 7
3.2. Најчешћи послови банака на Интернету .................................................. 8
3.3. Примери банака на Интернету ................................................................... 8
4. Електронски новац ...................................................................................................... 9
4.1.Одлике електронског новца ......................................................................... 9
4.2. Модели система електронског новца ........................................................ 10
4.2.1. Општи модел ................................................................................. 10
4.2.2. Посебни модели ............................................................................ 10
Закључак .......................................................................................................................... 11
Литература ....................................................................................................................... 12
Увод
Електронско банкарство користи нове технологије које омогућавају избегавање одређених аспеката традиционалног банкарства које изискује много времена, а заснива се на раду са папирним документима у циљу управљања финансијским пословима.
Велике банке виде е-Банкарство као моћан алат који увећава вредност њиховог пословања и има за циљ да привуче и задржи нове муштерије тиме што елиминише високе трошкове рада са папирним документима и интеракцијама на шалтерима у све конкурентнијем банкарском окружењу.
Банке су у почетку имале одбојност и неповерење према иновацијама, а посебно према пословању на Интернету. Сада су то прихватиле као пословну стварност која им је омогућила још боље, јефтиније, брже и једноставније пословање. Електронско банкарство представља нову генерацију програмске и рачунарске опреме за ефикасну и сигурну дистрибуцију банкарских услуга путем Интернета, а које испуњавају све захтеве висококонкурентног пословног окружења.
Електронско банкарство (е-Банкинг)
Електронски систем плаћања све је доминантнија алтернатива плаћању чеком. Поједине земље развиле су посебне системе услуга интербанкарског трансфера средстава, у оквиру мреже унутрашњег платног промета. Поред електронског система плаћања у употреби су и :
електронски трансфер средстава,
електронска трговина,
самоуслужно банкарство,
кућно и канцеларијско банкарство,
позивни центар и
платне картице.
Електронски трансфер средстава на месту продаје као безготовински систем плаћања, остварује се преко трговачких, услужних и осталих организација. Терминали или регистар касе, у овим организацијама повезани су са банкарском компјутерском мрежом.
Електронска трговина омогућава клијенту куповину и плаћање преко кућног ПЦ-а. Наручивање се обавља преко Интернета, а приликом плаћања клијент се позива на своју платну картицу.
Самоуслужно банкарство као посебан вид иновација, омогућује корисницима аутоматску услугу у експозитури, без људске интервенције. За овакав вид услуге експозитуре треба да су опремљене “селф сервице” терминалима. Ови терминали су повезани са информационим системима банке, тако да замењују шалтерске службенике.
Кућно и канцеларијско банкарство (телебанкинг), као врста самоуслужног банкарства настала је са жељом да се комитенти из својих станова директно укључе у електронски трансфер средстава, познат као кућно банкарство (хоме банкинг).
Позивни центар као нова технологија у банкарству, пружа комитенту могућност да позивањем банке, добије низ информација телефоном, без контакта са службеницима банке.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET