Elementi proizvodne funkcije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elementi proizvodne funkcije". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод ……………………………………………………………………………………………. 3
1. Производне функције ……………………………………… 4
1.1. Елементи производне функције …………. 4
Литература ………………………………………………………………………………. 9
Закључак …………………………………………………………………………………… 9
Увод
Однос инпута и ниво производње описан је производном функцијом. Она нам показује највећи оутпут Q који нека фирма може произвести уз било коју задану комбинацију инпута.
Q = F (K, L)
Q … највећи оутпут
К … капитал
L … рад
Ова једначина повезује ниво производње с количинама инпута тј. капитала и рада. Производна функција омогућује различите комбинације инпута, па ниво производње може бити отворена на различите начине. Како технологија напредује, а производна се функција мења, фирма може постићи вишу стопу производње уз једнаку количину инпута. Исто тако за производну функцију је карактеристично да описује ефикасност коришћења инпута.
Производне функције
Производне функције нам служе да на основу њих а у зависности од основних фактора производње дођемо до стопе проивредног раста и да оценимо допринос појединих фактора оствареној стопи привредног раста.
Производна функција се се поставља и дефинише са циљем да утврди квантитативну зависност између ангажованих производних фактора и њиховог финалног продукта.
Производне функције представљају погодну методу економскох истраживања и економске прогнозе за остваривање оптималног раста друштвеног производа, усмеравајући у току реализације прогнозе, понашање конституишућих елемената производне функције. Истовремено производне функције чине саставни елемент оптималног планирања.
Производне функције се могу развијати и усавршавати увођењем нових варијанти и параметара, што ипак не може да иде у недоглед, јер корелационе везе између широког спектра променљивих постају непоуздане за сагледавање њиховог дејства. Боље је тежити ваљаној квантитативној оцени глобалних кретања, него мноштвом параметара довести у сумњу вредности тих глобалних оцена и тиме исказивати погрешне појединачне резултате.
Елементи производне функције
Према професору Чобељићу, производне функције „ пружају прецизније него други познати методи одговор на следећа три питања:
Колика је ефективност појединачних, производних фактора,
Какве су могућности и каква је ефективност замене једних производних фактора другим ( најчешће је у питању супституција између рада и капитала) и
Какво је дејство техничког прогреса и њиме изазване концентрације производње на стопу привредног раста.“
Анализирамо једну од најпознатијих производних функција а она гласи
Где је:
К – капитал који се ангажује
L – радна снага која се ангажује
δ – константа пропорционалности која показује промену обима производње уз непромењене односе утрошака фатора,
α и β – параметри који под претпоставком да је њихов збир једнак јединици, означавају процентуалну зависност производње од количине ангажованог рада и капитала.
Коб и Даглас су пошли од тога да је производња (γ) функија рада (L) капитала ( К) и земље (Q), односно
Y = f (L, K, Q)
Где Q има карактер непромењиве величине.
Претпоставке од које су пошли аутори ове функције биле су: 1) могућна је између рада и капитала неограничена супституција, 2) ефективност сваке јединице рада и капитала је константна, 3) степен интензивности рада и капитала је непромењив и 4) претпоставља се линеарни карактер зависности, односно на бази математичке законитости, да ако се оба фактора повећају за „n“ пута, тада се и производња повећава за “N” пута, шо значи да ће продуктивност остати непромењена, због тога што не долази до промена у релацији између рада и капитала.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET