Energetska situacija i ekološka ugroženost, kao značajni makroekonomski instituti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Energetska situacija i ekološka ugroženost, kao značajni makroekonomski instituti". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


OSNOVI EKONOMIJE
VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA MENADžMENT I POSLOVNE KOMUNIKACIJE
Sremski Karlovci
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA: OSNOVI EKONOMIJE
TEMA:
Energetska situacija i ekološka ugroženost, kao značajni makroekonomski instituti
Sremski Karlovci, april 2010.
Sadržaj:
1 UVOD 3
2 održivi razvoj kao element ekološkog upravljanja 4
3 upravljanje životnom sredinom 6
3.1. Kvalitet životne sredine kao ekonomsko dobro 7
3.2. Ekološko upravljanje u organizaciji 8
3.3. Standardi porodice ISO 14000 10
4. razvitak ekološke svesti 11
5. zaključak 14
LITERATURA 15
Uvod
Čovečanstvo je danas suočeno sa mnoštvom egzistencijalnih kriza, među kojima kako energetska tako i ekološka kriza zauzimaju posebno mesto. Do sada čovek nije bio u stanju da stvori jedan idealan sistem civilizacije i da izbegne krizna stanja razlicitih sistema.
Ekološka svest predstavlja neophodnu osnovu daljeg, održivog razvoja zaštite životne sredine. Zajedno sa znanjima i veštinama obezbeđuje osnovu za pomeranje u veće sisteme, šire ciljeve i razumevanje uzroka, veza i posledica koji vladaju u životnoj sredini. Zaštita i unapređenje čovekove sredine značajan je globalni problem savremenog društva. Njegovo rešavanje inicira, između ostalog i pronalazak načina za racionalno i kompleksno korišćenje prirodnih resursa, te načina za vođenje aktivne demografske politike i razvijanje i unapređenje međunarodne saradnje u oblasti naučnih istraživanja. Novi odnos prema životnoj sredini, kao i preobražaj duha savremene sfere rada postaje imperativ. Koncepcija održivog razvoja nudi mogućnost harmoničnog razvoja.
Nasuprot ovoj tezi, sa porastom privrednog, tehnološkog i svakog drugog razvoja potrebe za energijom su sve veće. Industrizacijom, degradacijom, iscrpljivanjem, covekovom nemarnošću zarad ostvarenja drgih ciljeva, dolazi do unistavanja životne sredine.
Može se reći da energetska situacija u svetu nije na zavidnom nivou. Svet se već suočio sa energetskom krizom 70 – tih godina prošlog veka, kada je došlo do ogromnog povećanja cene energenata, posebno nafte. Danas se takodje susrećemo sa sličnim situacijama, velikim povećanjima cena nafte pa proizvedena energija nije u stanju da zadovolji potrebe čovečanstva. Iz tog razloga ponuda energije je manja od potražnje a cene su u stalnom porastu. Dakle današnja energetska kriza je svakako važno makroekonomsko pitanje.
Pored velikog zagadjivača - nafte, tu su i ugalj koji ima ekološke nedostatke, kao i hidroenergija čiji se potencijali i previše iskorišćavaju. U svetu je prisutan i jako veliki broj nuklearnih elektrana koje su takodje rizične za čovečanstvo ( havarija u Černobilu ).
Zagađenost i zaštita životne sredine već više decenija predstavljaju veoma značajan problem čovečanstva, bez obzira na trenutni stepen razvoja društva i proizvodnih snaga u pojedinim delovima naše planete. Postojeći problemi se nameću nauci, te sve jasnije dolazi do zaključka da zdrave životne sredine nema previše, da su brojni elementi u njoj ugroženi, da je stepen samoregulacije nekih objekata neznatan i da jednom poremećeni ekološki odnosi gotovo ničim i nikada ne mogu biti dovedeni u prvobitno stanje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET