Eskontna politika i eskontna stopa kao mera monetarne politike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Eskontna politika i eskontna stopa kao mera monetarne politike". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: FINANSIJSKI MENADŽMENT
ESKONTNA POLITIKA I ESKONTNA STOPA KAO MERA MONETARNE POLITIKE
Beograd,
SADRŽAJ
UVOD..........................................................................................................................................3
1.CENTRALNA BANKA I MONETARNA POLITIKA……………………………...……4
2.INSTRUMENTI MONETARNO-KREDITNE POLITIKE………………………….…..5
3.MONETARNA POLITIKA I ESKONTNA STOPA……………………………….……..6
4.ESKONTNA STOPA-INSTRUMENT MONETARNE POLITIKE…………………….7
5.OSNOVNE POSTAVKE TEORIJE DISKONTNE STOPE CEN.BANKE.....................8
6.ESKONTNA STOPA ILI ESKONTNA POLITIKA........................................................10
ZAKLJUČAK..........................................................................................................................11
LITERATURA.........................................................................................................................12
UVOD
Monetarno - kreditna politika je skup pravila, propisa, mera i instrumenata kojima se i monetarno-kreditnoj sferi društvene reprodukcije reguliše nivo, struktura i dinamika novčane mase, novčana cirkulacija u prometnim kanalima privrede, nivo, struktura i dinamika kredita, likvidnost privrede, dužničko-poverilački odnosi ekonomskih transaktora, privredna stabilnost itd. Pomoću monetarno - kreditne politike, kao intregalnog instrumenta ekonomske politike, ostvaruju se brojni ciljevi i zadaci u nacionalnoj privredi: povećanje zaposlenosti, stabilnost cena, stabilna stopa privrednog rasta, ravnoteža platnog bilansa itd. Aktivnom i angažovanom monetarno-kreditnom politikom osigurava se potrebna količina novca u opticaju za nesmetano odvijanje proizvodnje i prometa, obezbedjuje se likvidnost nacionalne privrede i spoljna likvidnost zemlje, uskladjuje se ponuda i tražnja novca i kredita i sl.
Instrumenti putem kojih centralna banka reguliše količinu novca u opticaju i kamatne stope na tržištu novca radi ostvarivanja ciljeva monetarne politike dele se na direktne i indirektne. Direktni instrumenti su eskontna stopa, obavezna rezerva, odobravanje kratkoročnih kredita i sl., a indirektni operacije na otvorenom tržištu.
Transmisioni mehanizam monetarne politike predstavlja proces preko koga monetarna politika utiče na makroekonomske agregate kao što su agregatna tražnja, proizvodnja i cene. On se ispoljava kroz različite kanale, utiče na različite agregate i tržišta, promenljivom brzinom i intenzitetom. Identifikacija transmisionih kanala omogućava da se utvrdi najefikasniji skup instrumenata monetarne politike i izbor početka njegove primene.
Tekuća i očekivana monetarna politika utiču na tržište novca i finansijsko tržište. Promene na tim tržištima utiču dalje na tržište robe i usluga i, na kraju, na agregatnu tražnju, proizvodnju i cene. Konačno, privredna aktivnost i inflacija povratno utiču na monetarnu politiku.
1.CENTRALNA BANKA I MONETARNA POLITIKA
Centralna banka je posebna monetarna institucija po svom položaju u bankarskom, kreditnom i monetarnom sistemu posebno privilegovanih banaka. Često se zbog tog specifičnog položaja naziva i „banka banaka“. Centralna banka može biti državna, deoničarskog tipa, odnosno mešovitog tipa vlasništva i upravljanja. To je banka čija je osnovna funkcija da se brine za:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET