Europske integracije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Europske integracije". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Zagrebačka škola ekonomije i managementa
EU
I
EUROPSKE EKONOMSKE INTEGRACIJE
SADRŽAJ
UVOD
EU (EUROPSKA UNIJA)
OSTALE EUROPSKE EKONOMSKE INTEGRACIJE
EEZ (EUROPSKA EKONOMSKA ZAJEDNICA)
ESCS (EUROPSKA ZAJEDNICA ZA UGLJEN I ČELIK)
EFTA (EUROPSKO UDRUŽENJE SLOBODNE TRGOVINE)
CEFTA (SREDNJEEUROPSKA ZONA SLOBODNE TRGOVINE)
ZAKLJUČAK
POPIS LITERATURE
UVOD
Tema ovog rada vrlo je aktualna i u Hrvatskoj. Već mnogo godina kao glavni cilj RH ističe se pridruživanje Europskoj uniji. Da li je to dobro ili loše, ne zna se. Ali očito je da je to u skloadu sa svjetskim tokovima. Sve više i više zemlje se udružuju u razne unije ne bi li tako bile jače na ekonomskom i političkom planu. No, u ovom radu zadržat ćemo se na području Europe, pa sam kao glavne integracije izdvojio samo neke od njih.
Proces ujedinjenja europskih država započeo je udruživanjem država Belgije, Francuske, Njemačke, Italije, Luxemburga i Nizozemske koje su osnovale Europsku ekonomsku zajednicu. U samom početu Zajednica je bila ograničena na stvaranje zajedničkog tržišta za ugljen i čelik za šest država osnivača. No, s vremenom ona je poslužila kao uzor mnogim drugim integracijama.
EU (EUROPSKA UNIJA)
Neposredno nakon Drugog svjetskog rata, usred posljedica sveopćeg razaranja i siromaštva, rodila se ideja o stvaranju zajednice ujedinjenih europskih zemalja. Konačno, zapadnoeuropske zemlje su shvatile da će lakše prebroditi probleme i osigurati željeni mir ako se ujedine, ako se udruže i nađu rješenja svojih problema zajedničkim radom i poštivanjem. Tako je na kraju krajeva i nastala Europska unija.
EU je jedna vrsta međunarodne organizacije više europskih zemalja (25) čije su zemlje članice osnovale zajedničke institucije u kojima se nalaza njihovi predstavnici i koji donose zajedničke odluke o budućnosti cijele Unije.
Trenutno EU ima 25 zemalja koje su se Uniji priključivale tijekom posljednjih 50-ak godina. To su: Austrija, Belgija, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska i Velika Britanija.
Od 1. siječnja 2002. dvanaest zemalja se umjesto vlastitom valutom koristi zajedničkom valutom – eurom. Za funkcioniranje eura brine se uropska središnja banka sa sjedištem u Frankfurtu.
Ime Europska unija uvedeno je Ugovorom iz Maastrichta (stupio na snagu 1993.). Aktivnosti i nadležnosti Unije često se opisuju pomoću trostupnog pročelja grčkog hrama. Prvi stup čine tri zajednice: Europska zajednica za ugljen i čelik (prestala postojati 2002.), Europska ekonomska zajednica i Europska zajednica za atomsku energiju. Drugi stup čini suradnja država članica u vanjskoj i sigurnosnoj politici, a treći stup odnosi se na suradnju u pravosuđu i unutarnjim poslovima.
Još nekoliko europskih zemalja želi ući u EU. One još nisu službeno njene članice, ali su u postupku približavanja. Dakle, postupno usklađuju vlastite zakone s europskim, otvaraju svoje granice za slobodnu trgovinu s članicama i poštuju ideje Unije. U sljedećih nekoliko godina u Uniju će najvjerojatnije ući Bugarska, Rumunjska i Hrvatska. I neke druge zemlje, kao što su Turska, Makedonija, BIH, Srbija i Crna Gora te Albanija potencijalne su buduće članice EU.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET