Evidencije u nabavci (materijala, robe, dobavljača, cijena, ponude, porudžbe, sklopljenih ugovora | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evidencije u nabavci (materijala, robe, dobavljača, cijena, ponude, porudžbe, sklopljenih ugovora". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
  
Pod trgovinom se podrazumijeva komercijalna ponuda robe u zamjenu za platežno sredstvo odnosno novac, ili za drugu robu (robna razmjena). Prava trgovina postoji samo u slučaju kad u njoj posreduje treća osoba (trgovac), koja živi od tog posredovanja između proizvođača i kupca. Trgovina se ograničava samo na nabavku, transport i prodaju dobara, kapitala ili znanja. Pravno gledano, danas se među trgovinskim partnerima sklapaju ugovori. Između partnera koji učestvuju u trgovini postoji trgovinski odnos. Trgovina je složena privredna djelatnost koja se bavi prodajom i kupovinom roba na tržištu. Ona predstavlja vezu između potrošača i proizvođaca. Smatra se izuzetno složenom uslužnom djelatnošću.
Nabavka je jedna od osnovnih poslovnih funkcija svakog preduzeća a posebno trgovinskog, od čijeg rada u velikoj mjeri zavisi uspješnost poslovanja preduzeća. U operativnom smislu, nabavka obuhvata organizaciju nabavke, istraživanje tržišta nabavke, planiranje nabavke, utvrđivanje količine, naručivanje, praćenje izvršenja narudžbi, dopremu materijala odnosno roba, primanje, kvalitativnu i kvantitativnu kontrolu robe i materijala, evidenciju, kontrolu i analizu nabavke.
 
U uskoj vezi s ovom funkcijom je i funkcija skladišnog poslovanja, koja obuhvata svu djelatnost u vezi primanja, smještaja, čuvanja i izdavanja materijala iz skladišta, funkciju analitičkog knjigovodstva vrijednosti zaliha materijala, kao i funkciju financijskog knjigovodstva dobavljača. Već iz ovog djelimičnog nabrajanja vidljivo je da služba, zadužena za obavljanje funkcije nabavke u okviru preduzeća, mora raspolagati tačnim, ažurnim i pravovremenim podacima kako bi osigurala nesmetano izvršenje proizvodno-uslužnog procesa s aspekta osiguranja sirovina i materijala.
Nastupilo je doba nove ekonomije koju karakterizuju globalne, strukturalne promjene podržane visokom tehnologijom i borbom za talente. Proteklih godina, veliki broj preduzeća prihvatio je nova poslovno-informatička rješenja u području nabavke, skladišnog poslovanja i upravljanja zalihama u trgovinskoj djelatnosti. Nakon prve faze koja je omogućila stvaranje integrisanih poslovnih procesa, uslijedio je drugi korak, „business to business“ poslovanje. Treća je faza elektronsko poslovanje, a cilj te globalne poslovne mreže je povezivanje, odnosno stvaranje elektronske zajednice na Internetu koja će svim učesnicima u lancu (dobavljačima, kupcima, zaposlenicima i poslovnim partnerima) omogućiti da se osjećaju kao dio jednog preduzeća.
Ovaj praktični rad je posvećen funkciji nabavke u trgovinskom preduzeću. Nabavka predstavlja veoma složenu funkciju u trgovinskom preduzeću od koje zavisi cjelokupno poslovanje istog. Posebna pažnja u ovom radu je posvećena evidenciji u nabavci, jer nabavka podrazumijeva protok većeg broja dokumenata koje je neophodno uknjižiti.
I Pojam i aktivnosti nabavke 
  Zadatak nabavne funkcije je da osigura neprekidno snadbijevanje preduzeća potrebnim predmetima rada i sredstvima za rad (u proizvodnim preduzećima), odnosno robom za dalju prodaju (u trgovačkim preduzećima).
Najvažniji poslovi nabavne funkcije su:
priprema nabavke (istraživanje nabavnog tržišta i planiranje nabavki),
izvršenje nabavke (ispitivanje zahtjeva, prikupljanje ponuda, naručivanje, kontrola rokova isporuke, likvidacija računa),
prijem pošiljki (kontrola količine i kvaliteta prispjelih roba i drugih materijalnih resursa).
Nabavka je dio ekonomike preduzeća koji proučava racionalno korištenje resursa u području djelatnosti snadbijevanja preduzeća potrebnim materijalnim resursima odnosno robom. Ekonomska uspješnost nabavke ocjenjuje se, prije svega, odnosom ostvarenih učinaka i ukupnih troškova nabavke, kao i na temelju drugih ljudskih i materijalnih resursa koji utiču na proizvodnost, ekonomičnost i rentabilnost nabavne funkcije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET