Evropska banka za obnovu i razvoj | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropska banka za obnovu i razvoj". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE BANJA LUKA
BIJELJINA
SEMINARSKI RAD
PREDMET:
TEMA: EVROPSKA BANKA ZA OBNOVU I RAZVOJ
Mara Dragic
SADRZAJ:
UVOD ………………………………………….
RAZLOZI ZA OSNIVANJE EVROPSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ …………………………………..
UREĐENJE BANKE ………………………………….
POSLOVI EVROPSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ………..
ČLANOVI EBRD ……………………………..
ULAGANJA U 2006 GOD. EVROPSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ …………………………………………………………..
ZAKLJUČAK ……………………………………………
LITERATURA ………………………………………………………
UVOD
Evropska banka za obnovu i razvoj (engl. European Bank for Reconstruction and Development – EBRD) osnovana je 1990 radi poticanja tranzicije zemalja Srednje i Istočne Evrope prema tržišnoj privredi. Svojom djelatnošću treba doprinositi privrednom napretku I obnovi potičući privatne i poduzetničke inicijative.
Banka pomaže zemljama članicama primateljicama koje provode programe privatizacije, demonopolizacije i decentralizacije. Pomoć Banke ostvaruje se na više načina, a naročito izravnim ulaganjima u privatna ili državna preduzeća i Banke ili sufinansiranjem ulaganja u preduzeća. Pored toga Banka prikuplja domaći i strain capital i iskusni menadžment radi ulaganja u određena, prema ocjeni Banke konkurentna preduzeća.
Banka takođe osigurava tehničku pomoć za pripremu, finansiranje i provođenje određenih investiciskih projekata ili projekata razvoja tržišta kapitala, odnosno drugih strukturnih ili sektorskih promjena koje prelaz u tržišno gospodarstvo zahtjeva. Članice Banke su evropske i neevropske države članice MMF-a, Evropske zajednice i Evropske Investiciske Banke.
Temeljni odobreni capital Banke je 10 hiljada miliona evra. Osim tih sredstava, Banka obavlja svoje djelatnosti iz sredstava prikupljenih pozajmljivanjem, po osnovi otplate zajmova ili garancije i dobiti, odnosno prihoda koji proizilaze iz ulaganja kapitala u preduzeća. Uz kamatu Banka naplaćuje proviziju na odobrene zajmove i garancije. Banka obavlja svoje djelatnosti ulaganja i pozajmljivanja i dr. samo u zemljama Srednje i Istočne Evrope koje odlučno idu u prelaz prema tržišnoj privredi.
RAZLOZI OSNIVANJA EVROPSKE BANKE ZA
OBNOVU I RAZVOJ
Početak djelovanja Banke se veže za zaključivanje Sporazumno o osnivanju Evropske banke za obnovu i razvoj, 29.05.1990 godine u Londonu. 31.12.1996 godine pristupile su 31 zemlja članica a BiH je postala članica ove institucije u junu 1996 godine. Evropska Banka za obnovu i razvoj počela je sa radom 1991 godine.
Razlozi za osnivanje Evropske Banke za obnovu i razvoj pojavili su se tokom 1989 godine a povod je bio da se obezbijedi finansijska pomoć Mađarskoj i Poljskoj radi što lakšeg prelaska iz državno planske (centralističke) u tržišnu privredu.
Drugi trenutak je bio rušenje Berlinskog zida (u jesen 1989 godine) i intenzivne promjene u Bugarskoj, Čehoslovačkoj i Rumunije. U takvim okolnostima mnoge zemlje OECD-a davale su prednost uspostavljanu posebnih finansijskih olakšica za zemlje u tranziciji, a to se moglo realizovati formiranjem posebne banke – slično programu obnove evropskih zemalja nakon II svjetskog rata, kao što je bio Maršalov plan.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET