Evropska centralna banka i druge organizacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropska centralna banka i druge organizacije ". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Viša elektrotehnička škola
Beograd
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA ELEKTRONSKO BANKARSTVO
TEMA:
- Evropska centralna banka i druge organizacije -
Datum predavanja i izlaganja rada: 17.11.2005.
SADRŽAJ
1.Evropska centralna banka
1.1.Osnivanje
U junu 1988. godine Evropsko Vijeće (Europian Council) je ovlastilo tadašnjeg predsednika Evropske komisije da analizira i predloži konkretne faze za ostvarivanje evropske ekonomske unije. Tada je formirana komisija koju su činili svi guverneri centralnih banaka zemalja Evropskog Vijeća koja je napravila tzv. Delorov izveštaj prema kome je trebala biti ostvarena ekonomska monetarna unija (Economic and Monetary Union - EMU).
Ekonomska i monetarna unija je proces kojim zemlje, članice EU usklađuju svoje ekonomske i monetarne politike sa krajnjim ciljem usvajanja jedinstvene valute - EURA.
Sam proces stvaranja EMU odvijao se u tri faze:
Prva faza (1990-1993) – sa ciljem da se osigura slobodno kretanje kapitala, kao i da se ostvari koordinacija ekonomske politike i uža saradnja centralnih banaka.
Druga faza (1994-1998) – sa ciljem približavanja ekonomskih i monetarnih politika zemalja članica (kako bi se osigurala stabilnost cena i javnih finansija).
Treća faza (od 1999) – sa ciljem osnivanja Evropske centralne banke, utvrđivanja kursa i uvođenja jedinstvene valute.
Od 1. juna 1998. godine počela je da radi Evropska centralna banka (Europian Central Bank – ECB), a ECB i nacionalne centralne banke zemalja eura formiraju evropski sistem centralnih banaka (ESCB).
1.2. Evropska Centralna Banka
Osnovni zadatak ECB je očuvanje stabilnosti cena, a sporedni je pomaganje ekonomskih politika zemalja članica euro-zone. Drugi zadatak se odnosi na ekspanzivnu monetarnu politiku radi podrške ekonomskim politikama vlada euro-zone.
Znači, zadaci ECB su:
održanje stabilnosti cena,
kreiranje i sprovođenje monetarne politike Unije
upravljanje deviznim rezervama država članica
upravljanje platnim prometom
Sjedište Evropske centralne banke je u Frankfurtu.
Evropskom centralnom bankom upravlja izvršni odbor od šest članova, uključujući predsednika i potpredsednika, koji su imenovani na osam godina, bez prava ponovnog izbora - i 15 guvernera nacionalnih banaka. Članovi Odbora guvernera su i predsednici Evropske komisije i Saveta ministara, ali bez prava glasa. Bira ih Evropski savet.
Kapital kojim raspolaže ECB je 5 milijardi eura koji su uplatile članice ESCB. Svaka zemlja članica učestvuje u formiranju deviznih rezervi ECB do ukupnog iznosa od 50 milijardi eura.
Na stabilnost cena utiču i zemlje članice svojom fiskalnom politikom, preko državne potrošnje, državnim intervencijama i politikom rasta i zapošljavanja, tako da je ECB ograničena u vođenju monetarne politike, zbog čega je teško ostvariti stabilnost cijena.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET