Razvoj informacionih sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj informacionih sistema". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
1. UVOD 3
2. INFORMACIJA KAO STRATEŠKI RESURS 9
2. 1. Strateški informacioni sistemi 9
3. KAKO SE INFORMACIONI SISTEMI MOGU
KORISTITI KAO KONKURENTSKA SPOSOBNOST 11
3.1. Načela kreiranja i održanja konkurentskih prednosti 11
3. 2. Izgradnja konkurentskih prednosti 12
3. 3. Proizvodi i usluge informacionih sistema 13
3. 4. Sistemi fokusirani na specifične tržišne segmenta 13
3. 5. Povezivanje sa kupcima i dobavljačima 14
3. 7. Interorganizacioni sistemi i elektronska tržišta 15
3. 8. Informacioni sistemi smanjuju troškove 16
4. KAKO MOŽE MALI BIZNIS USPJETI U CJENOVNOJ
KONKURENCIJI 17
5. IMPLIKACIJE ZA KOMPANIJE 18
5.1. Strateški savezi i informaciona partnerstva 18
5. 2. Upravljanje strateškim tranzicijama 18
5. 3. Šta menadžeri mogu uraditi 19
6. ZAKLJUČAK 20
7. LITERATURA 21
1. UVOD
Vrlo teško je odrediti, posebno danas, šta je najbitnije poznavati iz oblasti IS za menadžere, političare i sve druge korisnike IS. Za sve oblike organizovanja preduzeća, opštine, škole, države… je neophodno dobro poznavati IS da bi oni mogli da opstanu i napreduju. IS mogu pomoći proizvodnim kompanijama da svoje poslovanje jednostavno odvijaju i na udaljenim područjima, da ponude nove proizvode i servise, da iznova oblikuju poslove i radne tokove, i da pronađu nove načine vođenja poslova.
Pojam “softverski inženjering” je uveden na naučnoj konferenciji održanoj 1968./69. godine u organizaciji NATO saveza. Nakon toga razvijeno je niz metoda koje se primjenjuju u izgradnji informacionih sistema (IS). Iako su sve one dobre u smislu da olakšavaju provedbu pojedinih faza razvoja IS, pravi sinergijski učinak njihove primjene dolazi do izražaja tek kad se primijene kao dio cjelovite metodologije za razvoj IS. Izboru metodologije razvoja IS treba posvetiti posebnu pažnju zbog činjenice da svaka postojeća metoda nije pogodna za razvoj svakog IS-a. Tu su presudne karakteristike organizacije u kojoj posmatrani IS djeluje. Optimalan pristup razvoju IS bio bi onaj u kojem se vrši izbor metoda, a ne gotovih metodologija, te se izabrane metode uzročno posljedično povezuju u cjelovitu matodologiju razvoja IS.
Postoji više poznatih metoda koje pokrivaju gotovo cijeli životni ciklus razvoja IS.
Kada su se s jedne strane pojavili moćni računari za to doba, a s druge strane programski jezici nove generacije, to je rezultiralo primjenom računara u izgradnji informacionih sistema (IS) za različite tipove organizacija. Taj proces je otpočeo 60-tih godina prošlog vijeka. Za ove prve IS karakteristični su bili problemi: neuspješnost, premašivanje predviđenih finansijskih sredstava za razvoj itd, tako da je došlo do tzv. „krize softvera”. NATO je 1968. i 1969. godine sponzorisao sastanke na kojima je ovaj problem jasnije definisan i utvrđeni su određeni početni koraci. Problemi se mogu prevazići jedino metodološkim pristupom u razvoju IS-a. Primjenjuje se pristup sličan inžinjerskom, pa se javlja pojam „softversko inžinjerstvo”.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET