SERVIS KOMPJUTERA | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "SERVIS KOMPJUTERA". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U NOVOM SADU
TF “MIHAJLO PUPIN”
ZRENJANIN
SEMINARSKI RAD
TEMA: PROJEKTOVANJE BAZA PODATAKA ZA WEB
NAUČNA OBLAST: SISTEMI NAUČNO-TEHNOLOŠKIH INFORMACIJA
NASTAVNI PREMET: PROJEKTOVANJE BAZA PODATAKA
U Zrenjaninu, Februar 2004.g. s a d r ž a j
TOC o "1-3" h z
u v o d
Obim i struktura podataka predstavljenih na Webu sve više nalaže njihovo pohranjivanje i organizovanje u baze podataka a zatim kreiranje Web stranica zasnovanih na tim bazama podataka. Nove informacione tehnologije i alati pomoću kojih se razvijaju Web aplikacije, čine Web aplikacije sve popularnijim. Statičke WEB aplikacije zamenjuju dinamičke Web aplikacije, zbog velikog broja mogućnosti koje pružaju u interakciji korisnika sa aplikacijom.
Pravljenje Web sajtova se do skora svodilo samo na bolje poznavanje hipertekstualnog markerskog jezika (engl. HyperText Markup Language - HTML). HTML je jednostavan, tekstualno orijentisan jezik koji koristi nizove kontrolnih oznaka (engl. tags) da bi napravio dokument koji može da se pregleda u pretraživaču. Na takvim statičkim Web sajtovima nema kontinuiteta između zahteva korisnika, niti informacije između korisnika i servera. Drugim rečima statički Web sajtovi korisniku pružaju uglavnom isti sadržaj. Na njima se vrlo malo informacija učitava tj. dodaje automatski i oni se uglavnom konstruišu u "letu" ili u direktnom odgovoru na korisnički zahtev. Ipak, pored svojih velikih ograničenja HTML ostaje fundamentalna tehnologija za kontrolu strukture i izgleda Web stranica.
U novije vreme statičke Web sajtove sve više zamenjuju dinamički. Njihova karakteristična odlika je visok stepen interakcije, tj. na njima se stvari dešavaju u realnom vremenu, a sa svakom razmenom podataka između korisnika i servera, odgovori se kreiraju u zavisnosti od sadržaja koji se šalje serveru. Opšti pristup dinamičkim Web sajtovima se sastoji u definisanju baze podataka, dodavanju zapisa za svaku stavku a zatim postavljanje upita nad bazom podataka.
Pojavom Internet Explorera 4.0, Microsoft je uveo dinamički HTML-a (DHTML) i napravio zaokret u funkcionalnosti na strani klijenta. DHTM definiše nizove dogadaja koji se mogu pridružiti kontrolnim oznakama HTML-a. Ovim se proširuje VBScript paradigma upravljanja događajima, tako da sada obuhvata svaki element na Web stranici, kao i događaje samog pretraživača.
Većina današnjih sajtova zasnovana je na Windows i Unix platformama. Kada je reč o Unix-u, najčešće se govori o PHP-u, CGI-u, JSP-u i Perl-u, dok je kod Windows platformi priča orijentisana na upotrebu ASP-a i sve vise ASP.NET-a.
Ključna tehnologija koja će se razmatrati u ovom radu je tehnologija aktivnih serverskih stranica (engl. Active Server Pages - ASP). ASP je verovatno najznačajnija od svih novih Internet tehnologija zato što omogućava stvaranje izvanrednih, od platforme nezavisnih sadržaja, koje može koristiti bilo koji pretraživač.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET