Spyware i anti-spyware programi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Spyware i anti-spyware programi". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA
SEMINARSKI RAD
SPYWARE I ANTI-SPYWARE PROGRAMI
Zagreb, siječanj 2007.
1. Uvod
Usporedno s napretkom tehnologije i stalnim povećanjem broja osoba koje se oslanjaju na Internet, bilo za dobivanje informacija, obavljanje posla ili tek zabavu, čini se kako je očuvanje računala od malware-a (svaki software stvoren s ciljem ubacivanja i oštećenja postojećeg računalnog sustava) nemoguć zadatak. U posljednje vrijeme sve veću brigu Internet korisnicima zadaju nove vrste software-a, koji tehnički ne spadaju niti u kategoriju virusa niti u kategoriju spam-a, a nazivaju se adware i spyware. Navedeni programi mogu sadržavati zloćudan programski kod, mogu narušavati i zlorabiti privatnost, ili, u najboljem slučaju, biti tek stalna dosada tijekom korištenja računala spojenog na Internet.
Često dolazi do mješanja pojmova adware i spyware, ali između njih postoji značajna razlika. U ovom će tekstu naglasak biti stavljen na spyware programe te će se opisati kako ih možemo dobiti, kako prepoznati njihovo prisustvo te kako se od njih zaštiti. U domeni zaštite od spyware-a će biti uveden pojam anti-spyware programa te će se opisati principi njegova rada.
2. Razrada problematike
2.1. Adware (advertising-supported software)
Adware je naziv za programski paket koji automatski pokreće ili prikazuje reklamni materijal na računalu prilikom instalacije programa ili tijekom njegova korištenja.
Adware, sam po sebi, predstavlja zakonitu alternativu korisnicima koji ne žele platiti software. Naime, programi, igre ili razne usluge mogu biti dizajnirane i distribuirane kao freeware. Sam freeware ponekad blokira mogućnosti i funkcije cjelokupnog programa sve dok korisnik ne plati njegovu registraciju. S druge strane, danas postoj rastući broj programskih dizajnera koji nude svoje proizvode kao sponzorirani software sve dok ga ne platite. Općenito govoreći, sva su svojstva freeware-a odobrena, ali korisnik tijekom korištenja proizvoda vidi sponzorirane reklame, najčešće u obliku malih prozora. Kada prestane korištenje programa, reklame obično nestaju. Ovo omogućava kupcu da isproba program prije nego što ga kupi te uvijek nudi mogućnost uklanjanja oglasa plaćanjem registracije.
U mnogim je slučajevima adware zakonit izvor zarade za tvrtke koje svoje programe nude korisnicima besplatno. Odličan primjer je popularni e-mail program Eudora, kod kojeg se može izabrati kupnja programa ili korištenje sponzoriranog software-a. U sponzoriranom načinu rada Eudora prikazuje reklamni prozor u sklopu programa te do tri linka u alatnoj traci (toolbar). Eudora adware nije zloćudan, ne prati korisnikove akcije te ne pruža informacije trećoj strani. Ovakvo korištenje adware-a je jednostavno prikazivanje reklama u sklopu programa, koje nestaju istovremeno kada korišteni program više nije u upotrebi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET