Vrste i funkcije komandnog interpretera | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste i funkcije komandnog interpretera". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Visoka tehnicka skola Nis
Seminarski rad iz operativnih sistema
Tema:Vrste I funkcije komandnog
interpretera
Korisnicki interfejs
Na vrhu hijerarhije slojeva operativnog sistema nalazi se korisnicki interfejs,pomocu koga korisnici ostvaruju dvosmernu interakciju sa operativnim sistemom. Korisnik operativnom sistemu saopstava koje poslove treba da obavi,a operativni sistem pokazuje rezultate obrade I poruke o greskama. Korisnik u uzem smislu jeste osoba koja upotrebljava racunar kao sredstvo za obavljanje konkretnog zadatka; u sirem smislu,korisnici su I administratori,sistem inzenjeri,programeri I operateri.
Komandni interpreter
Postoje dve osnovne vrste korisnickog interfejsa:
Alfanumericki
Korisnik podatke unosi u obliku alfanumerickih znakova. Alfanumericki korisnicki interfejs implicira postojanje jezika,jednostavnog ili kompleksnog,pomocu koga se moze ostvariti komunikacija. Tip I karakteristike jezika zavise od vrste operativnog sistema. Na primer, jezik implementiran u sistemima paketne obrade (engl. Batch systems) razlikuje se od jezika implementiranog u interaktivnim sistemima. Razlog je sledeci:korisniku interaktivnih sistema mora se omoguciti da interaktivno utice na izvrsenje nekog zadatka I odgovori na eventualne upite sistema. Korisnicima sistema paketne obrade ta mogucnost nije potrebna – oni jednostavno donose posao u sistem I sve potrebne parametre zadaju pre same obrade. Slicno, jezik operativnog sistema IOS (operativni sistem specijalne namene,implementiran na Cisco ruterima I mreznim barijerama ) razlikuje se od jezika transakcionih ili upitnih sistema. Pozeljne osobine svih jezika su razumljivost I jednostavnost koriscenja.
Graficki
Graficko radno okruzenje ( engl. Graphical user interface, GUI ) korisnicima najcesce nudi potpun skup alatki za rad sa datotekama,koriscenje I administraciju sistema. Graficko radno okruzenje,po pravilu,opterecuje processor I na nekim sistemima izrazenije ugrozava sigurnost sistema. Zbog toga se najcesce ne instalira na ozbiljnim serverima,ali je zbog intuitivnosti I jednostavnog koriscenja de fakto standard za radne stanice.
Komandni interpreter je alfanumericki interfejs- to je sistemski process koji prihvata korisnicke komande,zatim ih interpretira I izvrsava. Po potrebi, komandni interpreter pokrece odgovarajuce programe. Na nekim sistemima.kao sto su DOS I Windows, postoji samo jedan interpreter. Na UNIX I Linus sistemima postoji vise razlicitih komandnih interpretera,a korisnici u toku rada po potrebi mogu preci iz jednog u drugi.
Osnovne funkcije komandnog interpretera
Tekst unet iza odzivnog znaka (eng. Prompr) komandnog interpretera,pracen pritiskom tastera Enter,predstavlja komandnu liniju (engl. Command line). Komandni interpreter interpretira komandnu liniju,to jest zahtev korisnika, I izvrsava odgovarajucu akciju. Komandna moze biti interna,tj. ugradjena u komandni interpreter ( na primer,cd I dir u DOS I Windows sistemima,echo u Linus sistemima),ili eksterna,tj.poseban program (na primer,deltree u DOS I Windows sistemima,rm u Linux sistemima). U opstem slucaju komandna linija se sastoji od imena komande,opcija I argumenata. Ukoliko je komanda eksterna,ime komande referencira ime programa. Opcije I argumenti su parametri koji komandni interpreter prenosi komandi. Argumenti su najcesce obavezni I predstavljaju,na primer, ime neke datoteke ili direktorijuma. Opcijama korisnik utice na izvrsenje komandi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET