WAN Mreže | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "WAN Mreže". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA ZA EKONOMIJU I INFORMATIKU -PRIJEDOR
SEMINARSKI RAD
TEMA: WAN MREZE
Prijedor- JUN.2012
Milovan D Vaso Ilic
S A D R Ž A J:
1. UVOD………………………………………………………..……………………..3
2. MREZE………………………………………………………………….…………4
2.1 Vrste mreza……………………………………………….………………….4
2.2 Istorija mreze………………………………………………………….……..5
3. WAN MREZE…………………………………………………………..…...……..6
3.1 Oprema………………………………………………………..……….……..7
3.2 Opticka vlakna……………………………………………………...…….….7
3.3 Osobine wan mreza………………………………………………...…...……8
4. NAPREDNE WAN TEHNOLOGIJE……………………………………….……8
4.1 Digitalne mreze sa integrisanim uslugama ISDN……….…………...……..9
4.2 Rezim asinhronog prenosa ATM………………..……………………......…9
4.3 Sinhrone opticke mreze SONET………………………………..…….……..9
5. LAN MREZA………………………………………………………….……..……10
6.MAN MREZE……………………………………………………..……….…..…..10
ZAKLJUCAK……………………………………………..………………….….…..11
LITERATURA…………………………………………………………….………...12
1. UVOD
Pocetci umrezavanja vezuju se za prve telegrafskei telefonske linije koima su se prenosile informacije do udaljenih krajeva. Danasnje brze racunarske, bezicne, mreze omogucavaju da se sa bilo koje tacke na planeti moze prikaciti na mrezu i doci do zeljenih informacija. U poredjenju sa nekadasnjom cenom koriscenja servisa mreza, cena eksploatisanja danasnjih mreza je sve nica, sto je posledica velike masovnosti u koristenju i mogucnosti poslovanja bez koristenja racunarskih mreza. Poznavanje tehnologije koristenja mreza nije samo stvar opste kulture vec je postala jedna od osnovnih alatki u elektronskom poslovanju.
2. MREZE
Mreza predstavlja strukturu predvidjenu za komuniciranje vise ucesnika, gdje je moguca komunikacija izmedju vise ucesnika koristenjem zajednickih resursa.
Danasnje stanje tehnologoija pokazuje da potreba za tehnikom sve vise raste, pa je samim tim i cena tehnike sve manja, a potreba za informacijama je sve veca. Da bi se sve informacije efikasno memorsale potrebno je nekako obezbjediti djeljenje resursa jer je informacija toliko da ne meze svako posedovati sve potrebne informacije. Ovim sagledavanjem cinjenica izdvajam dva osnovna pojma u obradi informacija: centralizovanu obradu i distribuiranu obradu.
Centralizovana obrada predstavlja sistem za obradu gdje se na jednom mestu obavlja sva obrada podataka sto bi sa gledista racunarstva znacilo koristenje sam jednog racunara.
Distribuirana obrada informacija omogucava konpleksnu obradu vise informacija u istom trenutku povezivanjem vise centralizovanih celina u sistem deljenih resursa.
2.1 Vrste mreza
Prema vrsti konekcije i veličini prostora koji je mrežom obuhvaćen, mreže delimo na sledeća tri tipa:
mreže širokog područja WAN (Wide Area Network)
lokalne mreže LAN (Local Area Network)
gradske (metropolitan) mreže MAN (Metropolitan Area Network)
Postoje jos neke vrste mreža, a svaka definiše mrežne protokole koji su skup pravila za prikaz, signaliranje, provjeravanje, podataka koji su potrebni za slanje informacije preko neke mreže. Neke od najpoznatiji i onih koje su najviše u upotrebi su:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET