Zaštita računarskog sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zaštita računarskog sistema". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ZAŠTITA RAČUNARSKOG SISTEMA
SADRŽAJ
UVOD 2
1.OPSANOST I ZAŠTITA 3
2.NAPAD 3
2.1.Virusi 3
2.2.Crvi 3
2.3.Trojanci 4
2.4.Spyware 4
3.ZAŠTITA 5
3.1.Simptomi zaraženog računara 5
3.2.Antivirusni programi 5
3.3.Metode identifikacije 6
3.4.Norton Anti – virus 7
4.OSTALE METODE ZAŽTITE 8
4.1.Virtuelizacija sistema 8
4.2.Mrežni firewall 8
5.FIREWALL 8
5.1.Filtriranje paketa (Packet Filtering) 9
5.2.Filteri paketa bez pamćenja stanja 10
5.3.Filteri paketa sa pamćenjam stanja (Statefull packet filters) 10
5.4.Network Address Translation (NAT) 11
5.5. Proxy Services 11
ZAKLJUČAK 12
LITERATURA 13
UVOD
Sve veći problem i ograničavajući faktor razvoja i primene računarskih siste ma postaje be zbednost informacionih sistema. Činjenice koje povećavaju opasnost od zlopotrebe su stalno uvećanje broja osoba koje koriste računarske sisteme i stalno uvećanje broja osoba koje se školuju i poseduju znanje iz informatike. Vrednost informacija koje se danas nalaze u računarskim sistemima je velika.
Oblici kompjuterskog kriminala su raznovrsni i brojni kao što su krađa računarske opreme, krađa internet vremena, krađa softvera radi neovlašćenog korišćenja i prodaje, upadi u računarsku komunikacionu mrežu radi kopiranja i menjanja podataka, kopiranje podataka iz računarskih centara bežičnim putem, pronevere zaposlenog osoblja u informacionim centrima.
Mere zaštite mogu se podeliti u tri grupe:
Organizacjone
Tehničke
Telekomunikacjone
Organizacione mere zaštite se preduzimaju da bi se obezbedio integritet, raspoloživost i tajnost podataka. One obuhvataju uslove za rad računara i osoblja, stručne kadrove, tehnologiju obrade podataka, medijume za čuvanje podataka i pravne aspekte zaštite podataka.
Tehničke mere obuhvataju zaštitu hardvera, softvera, prenosa, i obrade podataka mogu se podeliti na fizičke i mere zaštite u računarskom sistemu. Fizička zaštita treba da obezbedi zaštitu od neispravnih instalacija, požara, poplava, zagađene okoline, štetnih zraćenja, neurednog napajanja električnom energijom, nepovoljnih klimatskih i temperaturnih uslova za rad sistema i elementarnih nepogoda.
U mere zaštite u računarskom sistemu spadaju: zaštita hardvera, zaštita sistemskog i aplikativnog softvera, zaštita datoteka sa podacima, kontrola radnih postupaka koje moraju da primenjuju svi korisnici usluga informacionog sistema. U mere zaštite u telekomunikacionom prenosu spadaju: softverske- šifrovanje podataka i posebne protokole i tehničku- posebnu opremu. Sistem zaštite treba postaviti u celom lancu između korisnika računarskih resursa, računarskih sistema, programa, podataka i nosilaca podataka. Područja zaštite mogu se podeliti na identifikaciju terminala, odnosno radnih stanica i proveru u listi odobrenja za pristup programima i datotekama sa podacima, identifikaciju korisnika računarskih resursa i provera u listi ovlašćenja za korišćenje određenih terminala, radnih stanica, programa i datoteka, odobrenje programima za pristup određenim datotekama i određivanje nivoa tajnosti podataka. Cilj svih mera zaštite je obezbeđenje integriteta i pouzdanosti poslovnog informacionog sistema. Pouzdanost sistema označava njegovu sposobnost da se brzo i tačno obnovi posle greške ili nepravilnog rada bilo koje sistemske komponente. U poslednjih nekoliko godina veliku opasnost za informacione sisteme predstavljaju kompjuterski virusi, trojanci, internet crvi, mail bombe.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET