Fleš memorije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fleš memorije". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FLEŠ memorije
Najnoviji oblik poluprovodničke memorije je fleš memorija, koja se tako zove (eng. Flash - munja) zbog brzine kojom se može reprogramirati. Fleš memorija se prvi put pojavila sredinom osamdesetih, i predstavlja sredinu između EPROM-a i EEPROM-a i po ceni i po funkcionalnosti. Kao i EEPROM, fleš memorija koristi tehnologiju električnog brisanja. Cela fleš memorija se može obrisati za svega par sekundi. Međutim, kod fleš memorija se ne može brisati bajt po bajt, već samo po blokovima. Fleš memorija postiže istu gustinu pakovanja kao i EPROM (veću od EEPROM-a) zato što koristi samo jedan tranzistor po bitu podatka. Ovo je najfleksibilniji tip ROM memorija, i sada se često koristi za smeštanje BIOS programa. Korišćenje fleš memorije za smeštanje BIOS-a omogućava korisniku da uvek ima aktuelnu verziju BIOS-a na svom računaru. Fleš memorije imaju tu osobinu da se reprogramiraju u samom sistemu. To nas lišava ugradnje podnožja, vađenje memorije i vraćanje, pri čemu može da se ošteti neki od pinova. Fleš memorije se mogu reprogramirati i do 100 000 puta.
Prvi model koji nam je došao pod lupu jeste InnoAX iMX-128. Kao direktni naslednik modela iMX-110 i iMX-120, i on deli isti dizajn. Razlike se vide tek kada se zaviri „pod haubu” ovog, po današnjim merilima, glomaznog plejera. U odnosu na prethodnike, novi InnoAX iMX-128 je doneo dosta poboljšanja. Prvo primetno poboljšanje jeste kapacitet. Ovaj model sada dolazi sa 128, 256, 512 megabajta ili sa čak jednim gigabajtom memorije tako da će zadovoljiti većinu prohteva današnjih korisnika. Tu količinu memorije je lako iskoristiti jer se plejer u stilu prenosnih USB fleš diskova direktno utiče u USB utičnicu na kompjuteru.
Tu smo primetili dve stare boljke. Poklopac za USB konektor je poprilično labav i nažalost nema sigurnosno kanapče tako da je mogućnost gubljenja ovog poklopca velika. Drugi nedostatak je veličina samog uređaja pa je moguće da će ovaj plejer na pojedinim ko nfiguracijama morati da se priključuje preko produžnog USB kabla zbog toga što je preširok na delu na kojem je USB utičnica. Naravno, u duhu svojih prethodnika i u trendu novijih MP3 plejera, InnoAX iMX-128 se na kompjuter prijavljuje kao prenosni fleš disk. Transfer se kretao oko 800 kilobajta u sekundi, što nije pohvalno. Dobro je što za transfer nije potrebna baterija. Inače, za napajanje se koristi jedna AAA baterija. Softver koji se nalazi na plejeru je osavremenjen i ima sve što može da zatreba. Pored standardnih opcija, postoje i nove kao što je mogućnost promene tempa puštanja MP3 fajlova. Ovo znači da je zvučni zapis moguće čuti i usporeno ili ubrzano. Naravno, ovo nema primenu prilikom slušanja muzike, ali je veoma zgodno kod preslušavanja snimaka sa diktafona ili ako se plejer koristi za učenje stranih jezika. Svim opcijama se upravlja preko trosmernog džojstika, a njihovi rezultati se prate na pozadinski osvetljenom LCD-u sa lošijim kontrastom, pa u uslovima jačeg osvetljenja nije moguće pročitati šta je ispisano na displeju. Ovaj plejer solidno reprodukuje zvuk, ali isporučene slušalice pomalo zamućuju tonove. I pored zamućenog zvuka, celokupni utisak je dovoljno dobar. Pored osnovne funkcije, slušalice se koriste i kao traka za nošenje oko vrata koja je sasvim korektno rešena. Inače, sva četiri modela plejera koja smo ovog puta opisali dolaze sa identičnim slušalicama. Kada smo već pomenuli nošenje oko vrata, moramo istaći da je ovaj plejer bez baterije težak skoro 50 grama pa prilikom nošenja ta težina može u početku smetati. Pohvalno je to što je ubačen i FM radio. Prijem je sasvim dobrog kvaliteta, a postoji i mogućnost snimanja. Pored snimanja radio-programa, ovaj model ima i diktafon. Bilo da se snima radio-program ili glas, maksimalni kvalitet snimanja je samo 8 KHz što moramo uvrstiti u zamerke.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET