Fontovi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fontovi". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Технички факултет “Михајло Пупин”
Семинарски рад из предмета стоно издаваштво
Тема: Фонтови
ФОНТОВИ
Да бисмо приказали део неког текста свака сачувана вредност карактера мора бити мапирана са визуелном репрезентацијом облика карактера. Ова репрезентација назива се глиф. Како се види на слици сваки карактер може бити представљен са више глифова.
љ љ љ љ љ љ љ љ љ љ
љ љ љ љ љ љ љ љ љ љ љ
Глифови за мало слово љ
Уз разлике у облику које илуструју фигуре, глифови се могу разликовати и у величини, од малих индекса до великих насловних карактера високих преко 2,5 cm. Ако намеравамо да систематски користимо глифове потребно је увести некакву систематизацију. Глифови се организују у скупине које се називају фонтови. Име је узето из традиционалног штампарства. У техници штампарске пресе (или “хладни метал”) страница се слаже од појединачних словних елемената, сваки на металном блоку као у огледалу обрнутим рељефним ликом на једном крају. Ови блокови су заједно укљештени у оквир, а странице се штампају тако што се слова премажу бојом а папир притисне на њих. Другим речима фонтови су скуп словних елемената – у ствари метални објекти. Сви облици одређеног фонта били су произведени од стране дизајнера словних елемената тако да деле неке заједничке карактеристике, и међусобно се добро уклапају да чине хармоничну и читљиву страницу.
Приступање фонтовима
Текст води порекло од низа кодова карактер. Да би се претворили у верзију која може бити приказана, они се морају заменити глифовима изабраним из једног или више фонтова. Једном када је изведена ова замена садржај текста (кодова карактер) је изгубљен и тешко може бити враћен. У суштини текст постаје графика која се не може лако претраживати и мењати. Пошто је низ кодова карактера компактнији од слика које представљају исти текст, замена карактер-кодова глифовима такође увећава величину фајла који садржи текст. Графички приказ текста је такође неефикасан и због тога што не користи понављајућу природу текста, исти карактер ће се вишеструко понављати, па ако је извршен прелаз у глифове много копија истог глифа ће бити коришћено, а сваки ће бити много већи него одговарајући кôд карактера. Постоји изузетак за наше посматрање порекла текста као низа кодова карактера. Ако је страница одштампана па текст скениран, резултат је заправо битмапирана слика текста. Ако желите доћи до карактера од скенираног текста потребан вам је специјализовани OCR (Optical Character Recognition) софтвер, који користи технологију препознавања облика да анализира облике на битмапираној слици и утврди које карактере представљају. OCR је стара техника, али се ретко постиже стопостотна успешност. Као последица ових разматрања, нормално је да се текст чува у неком на карактерима базираном облику, а да се глифови користе само када се текст приказује, или уграђује у неку слику. У прошлости фонтови су оригинално морали бити смештени у део система коришћен за припрему текста, а ево и главне предности овог приступа, дизајнери мултимедија могу да одаберу фонт по сопственом нахођењу, сигурни да ће им бити на располагању, јер је угњежден у исти фајл као и текст. Ако не онда ће им на располагању бити само системски фонтови, а нема разлога да се претпостави да је избор фонтова корисника исти као избор фонтова дизајнера, па постоји могућност да неки од фонтова потребних за приказ текста неће бити доступни. Шансе да се ово догоди увећавају се у случају када дизајнер одабере неки редак фонт, како то дизајнери понекад чине. Зашто би онда икада изабрали да не угњездимо фонтове? Један од разлога је да нам тип фајла једноставно ово не дозвољава. На пример, HTML тренутно нема могућност угњеждавања фонтова (иако постоји неколико механизама за download фонтова, ниједан није усвојен као стандард), иако у сарадњи са CSS стилским датотекама дозвољава да се претпоставе датотеке Дигиталне мултимедије 1 Фонтови
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET