Hardver | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Hardver". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


PRIRODNO–MATEMATIČKI FAKULTET NIŠ
SEMINARSKI IZ PROGRAMIRANJA
HARDVER
Sadržaj:
Struktura hardvera 3
Osnovni delovi računara 4
Monitor 4
Kućište 5
Matična ploča 5
Procesor 6
Radna memorija 6
Kontroleri i portovi 7
Hard disk 7
CD-ROM 7
DVD-ROM 8
Flopi disk 8
Grafička kartica 8
Grafički čip 9
Zvučna kartica 9
Mrežna kartica 9
FM i TV kartica 10
Modem 10
Izvor napajanja 11
Procesorski hladnjak 11
Tastatura 11
Miš 12
Džojstik 12
Štampač 12
Skener 13
Ploter 13
Digitajzer 13
Multimedijalni uređaji 14
Projektor 15
Zip uređaj 15
Flash memorija 15
Literatura 16
Struktura hardvera
Svaki računarski sistem se sastoji od dve komponente:
same mašine – računarskog hardvera,
programa po kojima računar radi – računarskog softvera.
Izraz hardver označava fizičke uređaje računarskog sistema. Računarski sistem se sastoji od sledećih komponenti:
centralne (unutrašnje) memorije,
aritmetičko – logičke jedinice,
kontrolne jedinice,
jedinica spoljne memorije,
ulaznih jedinica i
izlaznih jedinica.
Centralna memorija: Program i podaci koji se obrađuju smešteni su u unutrašnjoj (centralnoj) memoriji. Centralna memorija se sastoji od elektronskih kola, od kojih svako može da ima dva stanja, koja se obično označavaju sa 0 i 1.
Aritmetičko – logička jedinica: Aritmetičko – logička jedinica se sastoji od registara i elektronskih kola potrebnih za izvođenje aritmetičkih i logičkih operacija.
Kontrolna jedinica: Kontrolna jedinica je koordinator rada celokupnog računarskog sistema. Sastoji se od skupa čipova kojima se kontroliše i koordinira rad celokupnog sistema.
Jedinice spoljne memorije: Jedinice spoljne memorije služe za čuvanje programa i podataka kada računar nije u upotrebi. Za vreme rada računara, delovi programa i podaci koji trenutno nisu potrebni privremeno se skladište na jedinicama spoljne memorije, kojih ima dva tipa:
sa direktnim pristupom i
sa sekvencijalnim pristupom.
Memorija sa direktnim pristupom je magnetni disk. On se realizuje u dva oblika: kao disketa (floppy disk) ili kao tvrdi disk (hard disk).
Ulazne jedinice: Za unošenje programa i podataka u računar najčešće se koristi terminal, koji se sastoji od ekrana i tastature. Osim tastature, kao ulazne jedinice se koriste i miš, digitajzer, skener, digitalni fotoaparat, čitač bar-koda,...
Izlazne jedinice: Izlazna jedinica je monitor ili ekran terminala. Za štampanje podataka se koriste serijski, laserski ili linijski štampači. Kao izlazna jedinica može se koristiti i automatski crtač (ploter).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET