HTML | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "HTML". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
1. UVOD 1
2. PRAVILA PISANJA HTML-a 1
3. KAKO POČETI? 2
4. OSNOVNI ELEMENTI HTML-a 3
5. GRAFIKA (SLIKE) 6
6. POVEZIVANJE DOKUMENATA 7
7. TABLICE 8
8. IZRADA OBRAZACA 10
9. ZAKLJUČAK 12
UVOD
HTML (HyperText Markup Language) je jezik koji se koristi za kreiranje dokumenata na World Wide Web-u, tj. kojim se određuje struktura, sadržaj i funkcija nekog HTML dokumenta. Dakle, HTML nam služi za određivanje logičke i fizičke strukture unutar HTML dokumenta, tj. za određivanje naslova, odlomaka, slika, hipertekstualnih veza; te nam također omogućava da te iste elemente u manjoj ili većoj mjeri i stilski/grafički uredimo.
HTML je jezik od SGML-a (Standard Generalized Markup Language), opće prihvaćenog standardnog jezika za označavanje. HTML je nastao kako bi omogućio neke vrlo jednostavno strukturirane internet lokacije – paragrafe, prijelome redova i zaglavlja. U početku, HTML i internet nisu trebali postati vizualno okruženje, međutim, pojavom vizualnih internet preglednika, internet je to postao, a zbog brzog i nekontroliranog razvoja, pojavili su se problemi oko međusobne nepodržanosti različitih preglednika na različitim platformama (takvi problemi su prisutni i danas, ali postaju sve manje izraženi). Pod naletom promjena, HTML je i sam bio primoran promijeniti se, te je tako nastao XHTML, koji je zapravo skup pravila i metodologija XML-a primijenjenih na HTML, koji mu vraćaju sintaktičku snagu koju je izgubio za vrijeme brze evolucije od jezika za označavanje teksta do jezika za vizualni dizajn.
PRAVILA PISANJA HTML-a
Postoje neka pravila pisanja koda prema XHTML standardu kojih bi se trebali pridržavati ukoliko želimo da nas HTML kod bude podržan na različitim preglednicima i na različitim platformama. Ta pravila su sljedeća:
Svi elementi i imena atributa pišu se malim slovima. HTML nije osjetljiv na veličinu slova, ali kod XHTML-a, svaki element i ime atributa moraju biti napisani malim slovima, a vrijednosti atributa mogu biti napisane kombinacijom malih i velikih slova, ali predlažemo da se sve piše malim slovima.
Sve vrijednosti atributa moraju biti pod dvostrukim navodnicima. U HTML-u je moguće pisati atribute bez navođenja vrijednosti pod navodnicima, no kod XHTML-a to je obavezno, stoga predlažemo da se stekne navika stavljanja navodnika kod svih atributa kako kasnije ne bi imali problema.
Svi elementi moraju biti zatvoreni. Svi elementi koji nisu prazni, pa cak i oni koji jesu trebaju biti pravilno zatvoreni, dakle moramo staviti '/' poslije identifikatora elementa.
Svi elementi moraju biti pravilno ugniježđeni. Na primjer Tekst, ce u većini preglednika biti ispravno prikazan, ali to ne znaci i da je sintaksno pravilno ispisan. Prema standardu se element koji se zadnji otvara, mora prvi zatvoriti, dakle ispravno bi bilo napisati Tekst,
KAKO POČETI?
Za izradu HTML dokumenata dovoljan nam je najobičniji tekst editor kao što je Notepad, internet preglednik po slobodnom izboru(po mogućnosti najmanje 2 kako bi izgled svoje stranice provjerili sa vise preglednika, sto je neophodno jer različiti preglednici različito tumače neke HTML identifikatore). Na kraju bilo bi poželjno da imamo i neki program za obradu grafike (Corel Draw i Corel Photo Paint) da bi mogli kreirati i pregledati grafičke datoteke koje ćemo ugraditi u nas HTML dokument.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET