Identifikovanje korisnika i personalizovanje prezentacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Identifikovanje korisnika i personalizovanje prezentacije". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


1. Identifikovanje korisnika 1
2. Kontrola pristupa resursima 2
2.1. Čuvanje lozinki 5
2.2. Šifrovanje lozinki 7
2.3. Zaštita više stranica 8
3. Osnovna provera identiteta 9
4. Osnovna provera identiteta u PHP skriptovima 10
5. Osnovna provera identiteta pomoću datoteka . htaccess servera Apache 12
6. Osnovna provera identiteta na Web serveru IIS 15
7. Provera identititeta pomoću modula mod_auth_mysql 18
8. LITERATURA 20
Razmotrićemo razne tehnike pomoću kojih se u PHP-u i MySQL-u može proveriti identitet korisnika.
Teme u poglavlju su:
Identifikovanje posetilaca
Kontrola pristupa resursima
Osnovna provera identiteta
Osnovna provera identiteta u PHP-u
Upotreba Apacheovih datoteka . htaccess za osnovnu proveru identiteta
Osnovna provera identiteta na Web serveru IIS
Provera identiteta pomoću modula mod_auth_mysql
Izrada namenskog sistema za proveru identiteta
Identifikovanje korisnika
Iako je Web prilično anoniman medij, ipak je često korisno da znate ko su posetioci vaše Web lokacije. O njima ne možete mnogo saznati bez njihove pomoći. Međutim, uz malo truda, Web server može da sazna mnogo toga o računarima i mrežama s kojima je povezan. Čitač Weba se najčešće sam predstavlja serveru, pri čemu navodi koji je čitač u pitanju, broj verzije i operativni sistem na kome radi. Pomoću Java Scripta, često možete saznati i rezoluciju, odnosno dubinu boje podešenu na ekranima posetilaca, te veličinu prozora njihovih čitača Weba.
Svaki računar povezan sa Internetom ima jedinstvenu IP adresu. Na osnovu te adrese možete saznati ko je njen vlasnik, a ponekad možete i prilično tačno da odredite njegovu geografsku lokaciju. Neke adrese pružaju više korisnih informacija od drugih. Računari koji su trajno povezani sa Internetom uglavnom imaju i trajne adrese, a korisnici koji se na Internet povezuju preko davaoca Internet usluga dobijaju privremenu adresu, koja se menja prilikom svakog povezivanja. Kada sledeći put vidite tu adresu, ona može upućivati na drugi računar, a kada sledeći put isti posetilac dođe na vašu Web lokaciju, verovatno će imati različitu IP adresu. IP adrese nisu baš toliko korisne za identifikovanje ljudi kao što biste na prvi pogled pomislili.
Na sreću po korisnike Weba, nijedan podatak koji daje čitač Weba ne otkriva njihov identitet. Ukoliko želite da saznate ime, prezime i druge slične podatke o posetiocu, moraćete ih zatražiti direktno od njega.
Mnoge Web lokacije podstiču posetioce da daju svoje lične podatke. Časopis New York Times (http://www.nytimes.com) nudi besplatan pristup sadržaju Internet verzije, ali pod uslovom da posetioci proslede lične podatke kao što su ime i prezime, pol i prihodi. Web lokacija s vestima i diskusijama, Slashdot (http://www.slashdot.org), omogućava prijavljenim korisnicima da pod pseudonimima učestvuju u diskusijama i podešavanju interfejs koji koriste. Većina Web lokacija za elektronsku trgovinu zahteva od posetilaca da proslede svoje lične podatke prilikom prve kupovine, tako da ih kasnije ne moraju ponovo davati.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET