Informatika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Informatika". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Fakultet za Menadžment
Vase Stajića 6
Novi Sad
SEMINARSKI RAD
INFORMATIKA
Novi Sad 19.09.2007
Bluetooth je standard za bežično povezivanje različitih elektronskih uređaja, kao što su mobilni telefoni, kompjuteri, adresari, faks mašine, tastature, miševi. Pri tome eliminiše potrebu za velikim brojem kablova, što mnogo pojednostavljuje komunikaciju između uređaja.
Bluetooth je nastao maja 1998. godine kao rezultat saradnje devet vodećih kompanija na polju telekomunikacija i kompjuterske elektronike: 3Com, Ericsson, Intel, IBM, Lucent, Microsoft, Motorola, Nokia i Toshiba. U okviru ove saradnje Ericsson je bio odgovoran za osnove radio tehnologije, Toshiba i BM su definisali neophodne specifikacije za integrisanje Bluetooth tehnologije u mobilne uređaje: Intelov doprinos odnosi se na same čipove i softver, a Nokijin na posebna polja radio tehnologije i softver za mobilne uređaje.
Da je reč o značajnom projektu govori i činjenica da su kompanije Ericsson, Nokia, Motorola, Microsoft, IBM, vodeći članovi Bluetooth Special Interest Group (SIG), asocijacije koja se brine o razvoju i implementaciji ove tehnologije.
Bluetooth je kao standard sve više prihvaćen od strane proizvođača elektronskih uređaja. Početkom 2002. godine SIG je objavio da je izdao više od 500 sertifikata za uređaje koji imaju mogućnost Bluetooth komunikacije. Veoma značajna je i odluka kompanije Microsoft da u svojim softverskim proizvodima uključujući i Windows XP pruži podršku za ove uređaje.
Broj kompanija koje podržavaju ovaj standard već prelazi 2500 i u sledećih nekoliko godina moći ćemo da pratimo kako Bluetooth čipovi nalaze svoje mesto u skoro svakom električnom uređaju.
Osnovne karakteristike
Bluetooth je novi vid bežičnog povezivanja i ad hoc umrežavanja različitih digitalnih uređaja. Prvenstvena namena mu je da omogući jednostavnu komunikaciju sve većeg broja ličnih mobilnih uređaja (mobilni telefon, palmtop i laptop računari, PDA...) međusobno, kao i sa desktop računarima bez korišćenja velikog broja različitih tipova inače neophodnih kablova. Omogućava vezu više uređaja istovremeno.
Karakteriše se niskom cenom, malom potrošnjom i malim dometom.
To je globalni standard koji:
• eliminiše upotrebu kablova između elektronskih uređaja;
• podržava simultani prenos govora i podataka;
• pruža mogućnost formiranja ad hoc mreža i obezbeđuje sinhronizaciju između uređaja.
Prenos podataka između uređaja, Bluetooth ostvaruje radio talasima dometa od 0,1 m do 10 m, odnosno 100 m ukoliko se koristi veća snaga na predajnoj strani.
U zavisnosti od izlazne snage koju koriste Bluetooth uređaji su klasifikovani u tri klase:
• klasa 1 – snaga 100 mW, domet 100 m;
• klasa 2 – snaga od 1 mW do 1,25 mW, domet 10 m;
• klasa 3 – snaga 1 mW, domet od 0,1 m do 10 m.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET