Mašinski štampači | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mašinski štampači". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


JU Srednja stručna škola
Berane
Stručni rad
predmet: Računarski hardver
tema: Mašinski štampači
jun 2010
Uvod
Periferni uređaj, koji se najčešće koristi, pored tastature I monitora, jeste štampač (printer). On predstavlja standardnu izlaznu jedinicu koja izlazne podatke iz računara transformiše i prikazuje u obliku najpogodnijem za čovjeka-na papiru. U zavisnosti od tehnologije i načina rada, postoje više vrsta štampača. Prema ciklusu štampanja štampači mogu biti:
Serijski-štampaju jedan znak u jednom ciklusu,
Linijski-u jednom ciklusu štampaju jedan red,
Stranični-pripremaju a zatim štampaju jednu stranicu odjednom.
Prema načinu štampanja mogu se podijeliti u dvije grupe:
Elektromehanički ili udarni štampači (engl.impact printers) znakove utiskuju mehaničkim dodirom-udaranjem u papir preko traje natopljene specijalnom bojom. Linijski elektromehanički štampači se dijele na štampače sa dobošom (valjkom) i štampače sa lancem. Serijski elektromehanički štampači mogu biti sa polugama (kao električne pisaće mašine), kuglom za štampanje, lepezom i matrični (igličasti);
Nemehanički ili bezudarni štampači (engl.nonimpact printers) rad zasnivaju na nemehaničkim principima: elektrostatičkom, termičkom, piezoelektričnom itd. Postoje više vrsta ovih štampača: fotoštampači, termički štampači, elektrostatički štampači, kserografski štampači, štampači sa ubrizgavanjem mastila i laserski štampači.
Najprostiji način korišćenja štampača je njegovo neposredno priključenje na centralni procesor koji direktno upravlja štampanjem. Međutim, zbog boljeg iskorišćenja vremena centralnog procesora, kod mnogih računarskih sistema podaci za štampanje se najpre smeštaju u neku sekundarnu memoriju, a zatim se na osnovu zahtjeva procesora štampaju na štampaču kojim upravlja neki specijalizovan procesor, obično ulazno-izlazni procesor. Brzina serijskih štampača kreće se od 30 do 300 znakova u minuti, a paralelnih od 150 do 2 500 redova u minuti. Broj znakova u redu varira od 60 do 160, a najčešće je 60-70 znakova za A4 format papira i 120-136 znakova za papir širine 14 inča (35,6cm). Brzina laserskih štampača iznosi desetak stranica u minutu. Papir se u štampač može uvoditi na dva načina: list po list, ili tzv beskrajnom formularu.
1. Štampač
Pad cena štampača je dovelo do toga da svaka kuća koja ima računar, ima i štampač. Postoje razni modeli. Većina ljudi danas ih deli na crno bele i štampače u boji. Po meni mnogo bitnija je podela po načinu rada, i u tom smislu postoje tri vrste:
1. Matrični
2. Ink-Jet
3. Laserski
Matrični štampači (poznatiji kao iglični) polaku nestaju. Oni rade po proncipu iglica, koji preko trake ostavljaju otisak na papiru. Spori su i veoma bučni, ali su robusni i dugovečni, pa su se zato održali do današnjeg dana.
Foto štampači su nesto najnovije na tržistu. U pitanju su Ink jet štampači sa foto kertridžom , koji mogu da štampaju fotografije direktno sa fotografskih aparata ali sa memorijskih kartica. To su korisne spravice, ali jos uvek skupo rešenje u izradi fotografija u fotografskoj radnji.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET