Medijumi i uređaji za prenos podataka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Medijumi i uređaji za prenos podataka ". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


TŠ “Nikola Tesla”, Velika Plana
MATURSKI RAD IZ RAČUNARSKIH MREŽA I
KOMUNIKACIJA
Tema: Medijumi i uređaji za prenos podataka
nastavnik: učenik:
UVOD:
Prvi informatički uređaji su se uglavnom koristili za prenos podataka po govornim kanalima.U početku su to bili glomazni i teški uređaji sa malom radnom memorijom.Takvi uređaji koristili su se za primopredaju tekstualnih poruka uglavnom u ASCII kodu, simbola u vidu linija, standardnih i specijalnih grafičkih simbola.Daljim razvojem i usavršavanjem računarske opreme sistemi dobijaju funkcije kao što su prikupljanje, obrada, prikaz i prenos podataka.Korisnici na jednoj lokaciji sa lakoćom mogu koristiti zajedničke podatke koji se nalaze na udaljenim lokacijama i vršiti njihovu razmenu, kao i postojanje centralne baze podataka koja je svima na raspolaganju.Ono sto je jako vazno pri prenosu podataka jeste da brzina prenosa bude maksimalna, t.j. da nema uskih grla, da nema pojave grešaka pri prenosu t.j. da poruka stigne ispravno i omogućavanje prenosa poruke većeg memorijskog kapaciteta.
U nastavku su obrazloženi medijumi i uređaji bez kojih prenos podataka ne bi bio omogućen I efikasan.
PRENOSNI PUTEVI
Karakteristike prenosnih puteva predstavljaju jedan od najvažnijih elemenata sa aspekta projektovanja mreža za prenos podataka.Troškovi linije veze su najčešće dominantni u ukupnim troškovima komunikacija na velika rastojanja, za razliku od mreža za komunikaciju na mala rastojanja kod kojih troškovi komunikacione opreme mogu biti značajniji. Upravo je to i razlog da se pri projektovanju telekomunikacionih mreža posebna pažnja posvećuje izboru prenosnih (transmisionih) medijuma.Pri prvim realizacijama prenosa informacija koristili su se bakarni provodnici, da bi se početkom prošlog veka počeo koristiti i radio kanal.
Prenosni putevi se generalno mogu podeliti na:
Vođene (elektromagnetni talasi su vođeni kroz medijum od čvrstog materijala, kao što je bakarna parica, koaksijalni kabl ili optički kabl).
Nevođene (elektromagnetni talasi se ne vode kroz medijum od čvrstog materijala već se prostiru kroz atmosferu i slobodni prostor).
Najčešće korišćeni medijumi za prenos su bakarna upredena
parica, optičko vlakno i radio kanal.
U vođene prenosne puteve spadaju:
-upredena parica,
-koaksijalni kabl
-optičko vlakno.
UPREDENA PARICA
Predstavlja najviše korišćeni i najjeftiniji prenosni medijum i za analogni i za digitalni prenos.Sastoji se od dve izolovane bakarne žice (prečnika 0.4, 0.5, 0.6mm i više) koje su upredene i ponašaju se kao jedna komunikaciona veza.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET