Modeli procesa razvoja informacionih sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Modeli procesa razvoja informacionih sistema". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Akreditacija: Ministarstvo prosvjete i kulture RS broj: 6-01-353/05; registracija, Osnovni sud Banja Luka. Tel: 00387 (0) 51 349 580 fax: 349-581; dekanat: 00387 (0) 51 349 582, Management 322 850, Odjeljenje u Bijeljini 00387 (0) 55 225 999; Odjeljenje u Travniku 00387 (0) 30 517 454
Predmet: Informacioni sistemi
SEMINARSKI RAD
Modeli procesa razvoja informacionih sistema
Banja Luka novembar 2008 godine
Sadržaj:
Uvod 3
Preskriptivni modeli 4
Model vodopada 4
Prednost modela vodopada 5
Slabost modela vodopada 5
Inkrementalni model 6
RAD model 7
Razvojni ili evolutivni modeli 8
Model prototipskog razvoja 8
Spiralni model 10
Specijalni modeli 11
Model zasnovan na komponentama 11
Jedinstveni procesni model 12
Zaključak 14
Literatura 15
UVOD
Informacioni sistemi koji u svom razvoju nisu imali sve faze obično su neadekvatni, nerazumljivi, nefunkcionalni i teško primjenjivi. Svaka od faza u razvoju informacionog sistema sadrži niz aktivnosti. Za realizaciju svake aktivnosti porebno je određeno vrijeme uz angažovanje odgovarajućih kadrova. Kadrovi mogu biti iz same oragnizacije čiji se informacioni sistem razvija ili se angažuju kadrovi specijalizovanih organizacija za projektovanje informacionih sistema, koji projektuju sistem i osposobljavaju kadrove za njegovu uspješnu primjenu. Organizacija i njen informacioni sistem su u interakciji, stoga se razvoj informacionog sistema proučava iz perspektive savremenih teorija organizacije, savremenih teorija upravljanja i savremenih shvatanja informatičkih tehnologija i teorija informacionih sistema .
Vrlo važan faktor za uspjeh u razvoju informacionog sistema je podrška cjelokupnog menadžmenta, a posebno onog na najvišem nivou. Komunikacija izmeđi menadžmenta i tima za razvoj ostvaruje se podsredstvom plana. Menadžment za strateško upravljanje ocjenjuje predlog plana razvoja IS-a sa aspekta ciljeva, prioriteta, ulaganja, koristi i dinamike realizacije i na osnovu toga prihvata ili odbacuje predloženi plan. Planovi se za velike organizacije sa složenim IS uobičajeno definišu na tri nivoa: strateški, taktički i operativni. Strateški plan neposredno je povezan i direktno izvire iz strateškog plana organizacije. Taktički planovi informacionog sistema su detaljniji-konkretniji, oslanjaju se na strateški plan razvijaju se za srednji menadžerski nivo informacionog sistema koji čine rukovodioci radnih jedinica za razvojni programiranje, održavanje komunikacije i administraciju baze podataka.
Spoznaja životnog ciklusa razvoja informacionih sistema putem kratkog opisa pojedinih faza razvoja, naravno nije dovoljna da bi se sa sigurnošću i izveo proces razvoja. Stoga je neophodno i detaljnije sagledati metode, tehnike i metodologije koje se u postupku razvoja mogu primenjivati. Stavljanje u funkciju sa dokumentacijom preuzetog i od korisnika prihvaćenog informacionog sistema je zadatak korisnika, dok su praćenje, održavanje i obezbeđenje kvaliteta informacionog sistema u funkciji zadaci projektanata. Nakon prikaza životnog ciklusa i njegovih aktivnosti, primarno je upoznati i modele procesa razvoja. U nastavku će biti prikazani, prema klasifikaciji Pressman, R. (2005, s.45), najčešće korišćeni modeli u praksi .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET