Monitori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monitori". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
Uvod...................................................................................................................1
1.Povjest.............................................................................................................2
2.Monitori...........................................................................................................2
2.1.Katodni monitor (CRT)....................................................................3
2.2.Princip iscrtavanja slike na CRT monitoru......................................4
2.3.LCD monitor....................................................................................7
2.4.Princip iscrtavanja slike na LCD monitoru......................................8
2.5.Plazma monitori..............................................................................10
2.6.Elektroluminiscentni monitor..........................................................11
3.Rezolucija ili razlučivost................................................................................11
4.Pixeli...............................................................................................................13
Zaključak...........................................................................................................15
Literatura...........................................................................................................16
Uvod
Prikazuje podatke iz računala na svom zaslonu u čovjeku razumljivom obliku.S računalom se povezuje posredstvom grafičke kartice čija je zadaća pretvarnje digitalnih signala iz računala u sliku na zaslonu.
Slika na zaslonu je rasterska (sastoji se od određenog broja piskela).
Izlazni uređaj s kojim ćete se najprije sresti pri radu sa računalima jest monitor.
Monitor je sastavni dio svakog računala i neizbježan je pri komunikaciji korisnika sa računalom. Monitori mogu biti monokromatski koji prikazuju jednu boju na tamnoj ili svijetloj pozadini, crno-bijeli koji prikazuju različite nijanse sive, i u boji.
Kako cijene monitora u boji sve više padaju, monokromatski i crno-bijeli monitori se sve više izbacuju iz upotrebe. Ali, pošto monokromatski i crno-bijeli monitori troše manje energije, koštaju manje i zahtijevaju jednostavnije (tj. jeftinije) grafičke kartice, još uvijek mogu biti od koristi u poslovnim primjenama. 
Monitori obično imaju veću širinu od visine, ali postoje i veći modeli koji su "postavljeni postrance". To korisniku omogućava da na ekranu vidi cijeli dokument, što je od velike pomoći prilikom pripreme za štampu.
Veličina: mjeri se duljinom dijagonale zaslona izraženom u palcima (1 palac = 1 inč = 25,4 mm). Omjer između vodoravne i uspravne stranice monitora najčešće je 4:3 pa se iz podatka o duljini dijagonale mogu odrediti dimenzije zaslona. U daljnjem tekstu razmatrati ćemo sljedeće vrste monitora:
Monitor sa tečnim kristalima (LCD)
Katodni monitor (CRT)
Plazma monitor
Surface-conduction electron-emitter prikaz (SED)
Organska svjetlosna dioda (OLED) prikaz
Pojmovi koji se spominju u display tehnologiji su: rezolucija je broj pixela koji su obojene točke na monitoru; brzina osvježavanja slike na monitoru koja se mjeri u Hz; veličina ekrana koja se mjeri u inčima; standard prikaza odnosi se na širinu i visinu monitora; dubina boje predstavlja broj bitova koji sadrži jedan pixel; priključak može biti analogni (VGA) i digitalni (DVI); OSD pomoću kojeg se na monitoru podešava kontrast,svjetlina,broj boja i još mnogo toga.
1.Povjest
U savremenoj industriji koja se tako brzo razvija, donekle iznenađuje činjenica da je tehnologija koja stoji iza monitora i televizije stara 100 godina. Katodnu cj ev, ili CRT (cathode-ray tube) pronašao je nj emački naučnik Ferdinand Braun 1897. godine, ali je ona upotrebljena u prvim televizorima tek kasnih 1940-ih godina. Mada su katodne cj evi koje se danas nalaze u savremenim monitorima pretrpje le modifikacije da bi se poboljšao kvalitet slike, one se još uvjek zasnivaju na istim osnovnim principima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET