Multimedija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Multimedija". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Univerzitet u Banja Luci
Poljoprivredni fakultet
Banja Luka Seminarski rad
Vesna Stanić
Sanja Špica
Vladimir Semiz
16/12/2010
Banja Luka

U obrazovanju na daljinu mogu se vrlo djelotvorno koristiti nastavni materijali s vizualnim, auditivnim, audiovizualnim i multimedijalnim sadržajima. Vizualni sadržaji mogu biti u obliku teksta, crteža, slika, grafičkih prikaza, modela, maketa i sl. Auditivni sadržaji su usmeno izlaganje ili govor, glazbena pratnja, različiti zvukovi itd. Audiovizualni sadržajikombiniraju vizualne i auditivne sadržaje, i to najčešće u obliku televizijske emisije, filma ili videozapisa. Multimedijalni sadržaji kombiniraju tekst, sliku, zvuk, animaciju i videozapise, a za njihovu reprodukciju ranije su korištena vrlo različita sredstva, premda se u posljednje vrijeme za reprodukciju multimedijalnih zapisa najčešće koristi multimedijalno računalo, a za pohranu podataka CD-ROM ili Internet.
Isključivo usmeno izlaganje i prezentiranje obrazovnih sadržaja samo u obliku teksta obično izaziva informacijsko preopterećenje ili stvara poteškoće zbog problema s privlačenjem i održavanjem pozornosti polaznika nastave ili tečaja. Primanje informacija samo jednim komunikacijskim kanalom otežavastvaranje asocijacija i povezivanje novih informacija s ranije stečenim znanjem i iskustvima. Međutim, ako se kod prezentiranja informacija kombinira tekst, zvuk i sliku, to bitno pospješuje privlačenje pozornosti teprodubljuje doživljaje polaznika i stvara veću mogućnost oblikovanja asocijacija između različitih oblika prikaza određenih informacija. Međutim, potrebno je voditi računa o načelima djelotvorne primjene multimedijalnih elemenata poput slike i animacije.
Korištenje multimedije je izuzetno važno u obrazovanju na daljinu jer predavač najčešće nije fizički prisutan uz polaznike kako bi privukao njihovu pozornost, motivirao ih na učenje te objasnio ili pojasnio sadržaje koje polaznici teže ili nedovoljno razumiju. 
Pozitivni efekti multimedije su:- privlačenje pozornosti polaznika;- veća razina interesa, motivacije i zadovoljstva polaznika;- potpunije razumijevanje sadržaja i djelotvornije stjecanje novih pojmova;- bolje pamćenje sadržaja te mogućnost primjene znanja u novim situacijama.
Primjena multimedije na webu zahtijeva dobro poznavanje načina izrade i prikladne upotrebe audiozapisa, videozapisa i animacije, kao i naprednihrazvojnih alata za multimediju na webu. Za ilustraciju koristi od primjene multimedije može poslužiti primjer on-line casova o sastavljanju računala. Takvi casovi može biti oblikovan samo u obliku teksta s detaljnim uputama za svaki korak i verbalnim opisom komponenata. Drugi je način oblikovanja tečaja uz korištenje tekstualnih uputa i fotografija za pojedine korake u sastavljanju. Treći način je uz korištenje teksta, fotografija i snimljenih usmenih uputa instruktora. Četvrti je način korištenje teksta i videozapisa pojedinih koraka u sastavljanju računala te načina spajanja komponenata. Peti način je korištenje teksta i videozapisa s prikazom pojedinih koraka te audiozapisa usmenih uputa instruktora.
Šta je multimedija?
1. Definicije i opšti pojmovi
2. Nedostaci multimedijskog modela i moguća rješenja
3. Kratak istorijski pregled
4. Primjena multimedije
5. Multimedijski računarski sistemi
6. Osnovni multimedijski elementi
1. Definicije i opštii pojmovi
1.1. Multimedija (MM)
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET