Načini komunikacije na internetu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Načini komunikacije na internetu". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA „ ELEKTRONSKO POSLOVANJE“
NAZIV SEMINARSKOG RADA: “ NAČINI KOMUNIKACIJE NA INTERNETU “
BIJELO POLJE, 12.03.2009.
1
NAČINI KOMUNIKACIJE NA INTERNETU
Abstrakt:
• • • • • • • • • • O internetu, šta je internet, kako je nastao. Oblici komunikacije putem interneta.i načini komunikacije putem interneta. Elektronska pošta (e-mail) Telefoniranje putem interneta.Primjer Skype Chat, Društvene mreže.Primjer facebook, Blog, Forumi, Zaključak, Literatura.
Ključne riječi: Internet, komuniciranje, e-mail, telefoniranje, skype, chat,facebook,forumi,
on-line....
UVOD
O INTERNETU...
Ukratko Internet se može definisati kao globalni komunikacijski sastav međusobno povezanih kompjuterskih mreža namijenjen razmjeni informacija svih oblika, pri čemu se koriste tzv. hipertekstualni dokumenti. Ideju za razvoj Interneta predstavlja američki vojni projekat ARPA. Agencija Pentagona – ARPA (Advanced Research Projects Agency), sastavljena od vodećih naučnika na više lokacija širom SAD-a, počela je sredinom šezdesetih godina nizom iznajmljenih linija povezivati ljudske i računarske resurse na tim lokacijama. Kako su računarski resursi u to vrijeme bili vrlo skupi, bilo je vrlo važno iskoristiti slobodne kapacitete bez obzira gdje su. Prvi ARPAnet čvor bio je postavljen 1969. na univerzitetu UCLA. Uskoro je mreža prerasla ograničenje od 256 čvorova, pa je tako stvoren TCP/IP protokol koji je do dana današnjeg, najrasprostranjeniji komunikacijski protokol. Paralelno sa rastom ARPAnet-a, mnoge kompanije stvarale su po uzoru na ARPAnet vlastite privatne mreže, postepeno ih povezujući sa ARPAnet-om. 1990. gubi se ARPAnet kao posebna mreža, i prerasta u Internet – spoj mnoštva privatnih i javnih mreža, sa jednim zajedničkim nazivom – TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol). Trenutno se Internet sastoji od više miliona računara raznih operativnih sistema, od PC-ja do superračunara, sa milionima korisnika. Veze među čvorovima su ostvarene na razne načine, od običnih telefonskih i
2
iznajmljenih linija, do javnih paketnih mreža..Fizički medij nije bitan, važno je samo da odgovara standardima TCP/IP protokola. Iako je u početku mreža korištena za vojne potrebe, kasnije sastav povezanih računara postaje koristan alat za naučnike, a danas predstavlja desetine miliona računara širom svijeta povezanih u jednu jedinstvenu mrežu. Internet nije vlasništvo ni jedne kompanije pojedinačno već predstavlja otvorenu informatičku mrežu. Internet nije jedna mreža, kako se obično misli, nego cijeli niz međusobno povezanih mreža. Ono što im je zajedničko je organizacija, protokoli za komunikaciju i usluge koje pružaju. U većini slučajeva to su nacionalne mreže i svaka od njih predstavlja zaseban dio, odnosno područje koje se, uz poštovanje nekih opštih pravila, može samostalno organizovati. 1 Internet je odavno postao nezaobilazno sredstvo komunikacije. Osim dobijanja informacija, preko njega ljudi širom svijeta ostvaruju poznanstva, sklapaju poslove… Internet je postao naš prozor u svijet. Internet tehnologija ima potencijal primjene u velikom broju područja i on se grubo može posmatrati sa tri aspekta: • internet kao komunikacioni kanal, • Internet kao medijski prostor i • Internet kao biznis platforma.2 Mi ćemo više posvetiti pažnje na internet kao komunikacioni kanal to jest na načine na koje se ostvaruje komunikacija, na servise i primjere komunikacije putem interneta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET