Neural Network Toolbox | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Neural Network Toolbox". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Istočnom Sarajevu
Saobraćajno-tehnički fakultet
Doboj
Tema: Neural Network Toolbox
- Seminarski rad –
Predmet: Ekspertni sistemi I vještačka inteligencija
Doboj, 2007
1. Uvod
Neural Network (neuronske ili nervne mreže) se sastoje od jednostavnih elemenata koji rade paralelno. Ovi elementi su inspirisani biološkim nervnim sistemom. Kao i u prirodi, funkcija mreža je određena konekcijom između elemenata. Možemo obučiti neuronske mreže da izvode pojedine funkcije, podešavanjem vrijednosti konekcije među elementima. Često se neuronski mreže podešavaju, ili uvježbavaju, tako da pojedini ulaz vodi do određenog ciljnog izlaza. Tu je mreža podešena, zasnovana na poređenju izlaza i cilja, sve dok se izlaz ne poklopi sa ciljem. Tipično, mnogi takvi ulaz/cilj parovi se koriste u ovom učenju sa nadzorom, da bi se mreža obučila. Ekipna obuka sistema se odvija pravljenjem promjena u težini i prostranosti sistema koja se zasniva na ciljnom setu ulaznih vektora. Vježba opterećenja mijenja težine i pristranosti sistema kao što je potrebno poslije prezentacije svakog pojedinačnog ulaznog vektora.
2. Vještačka inteligencija i ekspertni sistemi
2.1. Vještačka inteligencija
Dijelatnost čoveka se ispoljava u vidu obavljanja fizičkog i umnog rada tj. ostvarivanju transformacije energije i informacije.
Fizički rad se pretežno ispoljava u vidu transformacije energije i za čoveka predstavlja zamornu, tegobnu i dosadnu aktivnost. Procesi realizacije fizičkog rada su relativno jednostavni. Ostvaruju se u skladu sa opštim zakonima prirode. Efekti ovog rada su mijerljivi. Razvoj tehnike i automatizacije proizvodnje realizacijom odgovarajućih mehanizama i automata dovela je do bitnog olakšavanja na području obavljanja fizičkog rada.
Umni rad čoveka se manifestuje u vidu dobijanja, obrade i kreiranja informacije. Procesi transformacije informacija u ljudskom mozgu se odvijaju prema za sad malo poznatim zakonitostima. Čoveku je poznat polazni i konačni set informacija a ne i postupak transformacija informacija. U okviru nauke o obradi informacija sve intenzivnije se istražuju algoritmi i metodologije obrade informacija u ljudskom mozgu.
Otkrivene zakonitosti se svrstavaju u novu naučnu oblast informatike tkzv. "nauku o vještačkoj inteligenciji. Vještačka inteligencija teži ka riješavanju primjenom računara takvih problema koje traže metodologiju umnog rada tj. inteligenciju. Zadaci, koji spadaju u ovu oblast, obično ne sadrže u potpunosti razjašnjenje mehanizama za njihovo riješavanje, već dolazi do izražaja pokušaaj, a njega usmerava čovekovo stručno znanje i intuicija. Vještačka inteligencija je grana računarske tehnike, koja se bavi razvijanjem inteligentnih računarskih sistema.
Razvoj vještačke inteligencije – Inteligencijom čoveka bavili su se već u starom veku. Grci, koji su ispitivali tajanstvenosti čovečjeg razmišljanja, već prije 3000 godina, stvorili su sisteme logike, sintakse i teorije znanja, koje oblasti su i danas značajne. Krajem drugog svijetskog rata, engleski i američki istraživači su realizovali računar. Naučnik Neumann je odredio princip rada i arhitekturu računara.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET