Operativni sistemi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Operativni sistemi". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Operativni Sistemi
(Seminarski rad)
SADRŽAJ
UVOD 2
1.UNIX 3
2.LINUX 4
3.MAC OS 5
4.MS DOS 6
5.WINDOWS 7
5.1.Windows 1.0 7
5.2.Windows 2.0 7
5.2.Windows 3.0 8
5.3. Saradnja Microsoft-a i IBM-a na razvoju OS/2 9
5.4.Windows NT 9
5.5.Windows 95 10
5.6.Windows 98 11
5.7.Windows 2000 11
5.8.Windows ME (Millenniom Edition) 13
5.9.Windows Xp 14
5.10.Windows Vista 16
5.11.Windows 7 17
ZAKLJUČAK 18
LITERATURA 19
UVOD
Operativni sistem omugučava rad hardverskih delova (rad procesora sa ostalim-delovima) i osnova je za stvaranje aplikacija.računar ne može da radi bez operativnog sistema i svi aplikativni ili specjalizovani programi se oslanjaju na njega. Zbog toga se kaže da neki program radi pod DOS-om, Windows-om,Unix-om itd Dakle,to je skup programa koji kontrolišu rad kompjutera i bes koga kompjuter nebi moga ništa raditi.
Operativni sistem pretstavlja jezgro računara.Njegova osnovna funkcija je je da omoguci optimalno koriščenje kompjuterskog sistema. Sastoji se od velikog broja programa, koji upravljaju radom pojedinih hardverskih komponenta, sihronizuje njegov rad i kordiniraju ga. Največi deo zadatka operativni sistem izvršava autonomno, a u nekim slučajevima od korisnika zahteva instrukcije kako treba postupiti u određenim situacijama. Sa ovim delom softvera postiže se visoki stepen automatizacije u obradi podataka.
Operativni sistemi odlikuju se sposobnošču da prihvate ogromnu masu podataka preko veoma brzih ulazno-izlaznih jedinica putem komunikacionih linija,da te podatke trenutno obrade i daju relevantne rezlutate obrade.
Navedena klasifikacija opertativnih sistema odnosi se na makro komjutere. Pored operativnih sistema za velike racunare postoje i operativni sistemi za mini kompjutere i mikroko kompjutere, odnosno personalne računare.
Najpoznatiji operativni sistemi za ove kategorije kompjutera su:
UNIX
LINUX
MAC OS
MS DOS
WINDOWS
1.UNIX
Unix je postao veoma popularan operativni sistem. To je operativni sistem razvijen ranih sedemdesetih godina u Bel-ovim labaratorjama i namenjen je da upravlja naučnim i specjalizovanim aplikacjama. Kasnije je ponuden i širom tržišta i našao primenu u poslovnim sistemimama i kompanijama, ali zbog nepristupačnosti negov sistem običnom korisniku nije prihvačen na komercjalnom planu.
Izuzetnu popularnost duguje pre svega svojoj prenosivosti ili portabilnosti. To zanači da operativni sistem Unix može da radi na velikom broju različitih kompjuterskih platforma, dok su praktično svi ostali operativni sistemi pravljeni za određene tipove kompjutera. Spada u grupai višekorisničkih operativnih sistema, jer praktično preko njega neograničeni broj korisnika može istovremeno da koristi kompjuterske resure. Tako Unix na izvestan nacin postaje uneverzalan opertivni sistem. Kao stoje programski jezik Forant uticao na razvoj drugih programskih jezika,tako se neke karakteristike Unix-a mogu uociti u mnogim drugim operativnim sistemima. Danas postoji veliki broj verzije opertaivnog sistema Unix-a,kao i njemu sličnih operativnih sistema raznih proizvođača, koji rade na makro, mini i mikrokompjuterima. Postoji nekoliko derivata Unix operativnog sistema kao što su: Xenix,Ultrix, Aix, Linux itd.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET