Operativni sistemi - Windows | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Operativni sistemi - Windows". Rad ima 29 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
Istorija opeativnih sistema
MS – DOS
Windows
Windows 1.0
Windows 2.0 (windows 286)
Windows 386
Windows 3.0
Windows 3.1
Windows 95
Windows 98
Windows 2000
Windows XP
Windows Vista
Otvoreni softver
Open source licenciranje
Pokret otvorenog softvera
Primeri otvorenog softvera
Dijelovi Računara
Matična Ploča (Motherbord)
Procesor (CPU)
RAM
Hard Disk (HDD)
Optički Uređaji
Ulazni uređaji
Izlazni uređaji – štampač
Monitori
Grafička i Muzička
Zaključak
Literatura
2. ISTORIJA OPERATIVNIH SISTEMA
U početku nije bilo operativnih sistema. Postojao je samo čisti hardver i čovjek je morao da se prilagođava računaru. To se polako mijenjalo i nastaju prvi operativni sistemi. Kraj 60-ih i početak 70-ih godina je velika prekretna tačka. Naime, ljudi su htjeli da naprave sveobuhvatni operativni sistem i sveobuhvatni programski jezik. Oba ova projekta su propala. Projekat sve obuhvatnog operativnog sistema je uspjeo, ali po ogromnu cijenu ( 95% vremena je trošio operativni sistem, a samo 5% korisnik). Slicna sudbina je zadesila i projekat sveobuhvatnog programskog jezika. Kao posljedica ovih propalih projekata početkom 70-ih nastaju operativni sistem UNIX i programski jezik C.
Pojavljuje se DOS (disk operating system) tj. MS-DOS. Zatim dolazi do pojavljivanja različitih verzija DOS-a, 1.0, 2.0, 6.22 itd.
Pojavljuju se prve grafičke operativne sredine i to na računaru LISA, 1983. godine.
U međuvremenu dolazi do razlaza između kompanija IBM i Microsoft.
2.1. MS – DOS
Najranija verzija Microsoft operativnih sistema bila je MS-DOS, pod kojim su se izvodile 16 bitne aplikacije. Fraza 16-bitni definiše širinu CPU uputa i adresa. Prvi Windows operativni sistem također su koristili 16-bitne aplikacije, ali su one koristile drukčije pozive programa. MS-DOS je primjer jednokorisničkog operativnog sistema. MS-DOS je skraćenica za Microsoft Disk Operating System.
Microsoft je u saradnji s IBM-om, pokušao zamijeniti MS-DOS sa OS/2. tehnički govoreći, MS-DOS je operativni sistem sa nekoliko ograničenja. Njegova nemogućnost da podrži pravi višezadani rad, zaštitu memorije i veliki adresni prostor, čine ga lošom osnovom za okruženja u kojima korisnik želi raditi istovremeno s nekoliko složenih aplikacija i to dok je povezan na mrežu. Rješavanje tih problema iziskuje mnogo više nego što je izmjena MS-DOSA-a - to zaista traži novi operativni sistem. Do izvjesnoga dijela, Microsoft je bio u mogućnosti da ugradi neka neophodna poboljšanja MS-DOS-a u pojedine djelove Windowsa. Nakon pojave Windows 3.1. Windowsi su koristili MS-DOS samo za učitavanje programa i upravljanje diskovnim datotečnim sistemom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET