Optičke memorije i uređaji CD,DVD | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Optičke memorije i uređaji CD,DVD ". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Visoka tehnicka skola Nis
Seminarski rad
Iz
Aplikativni softver
Tema: Opticke memorije I uredjaji – CD,DVD
Mеморија
Меморију или меморијски ситем чине уређаји који обезбеђују записивање (регистровање) бинарних података.Меморија је намењена упису (пријему), памћењу (складиштењу, чувању) и читању (издавању ) података и програма.
Операције уписа и читања називају се још и приступ меморији.Сваки меморијски систем било ког типа садржи меморијски медијум на коме се памте подаци, као и одговарајуће управљачке електронске и програмске блокове. За меморије рачунара користи се широки опсег типова, технологија, организација и цена.
Ниједна технологија није оптимална у задовољавању захтева за меморијски ситем рачунара.Као последица тога сваки рачунарски систем поседује хијерархију меморијских подсистема, при чему неким процесоро приступа директно, а неким приступа преко улазно-излазних модула.
За ефикаснији рад рачунара врло је важна улога тзв. спољне (масовне) меморије , јер се у оперативној меморији налазе само подаци и програми које процесор користи у датом тренутку.Сви остали подаци чувају се на спољној меморији и преносе се у оперативну меморију када су потребни.Укупно расположива меморија може се разматрати као хијерархијски систем компонената који се састоји од свих уређаја за чување података које користи рачунарски систем.Стога се меморија рачунара организује у хијерархијску структуру меморијских уређаја који на појединим нивоима имају различите брзине и капацитете.
У рачунару се користе следеће меморије:
► регистарска меморија
► кеш-меморија (ултрабрза меморија, приручна меморија)
► оперативна RAM меморија (основна, главна меморија)
► кеш-меморија диска
► спољна меморија са директним приступом (магнетни дискови)
► спољна меморија са секвенцијалним приступом (магнетне траке).
Видели смо како изгледа хијерархијска подела и организација меморије рачунара, а што се тиче поделе меморије у зависности од технологије која се користи за запис података на медијум разликујемо:
► Магнетне медијуме - тврди диск , дискете и Zip дискете
► Оптичке медијуме – CD и DVD
► Flash меморије, меморијске картице , USB меморије и сл.
Оптички уређаји и медијуми
За разлику од тврдих дискова и дискета који податке записују коришћењем магнетних трака, оптички медијуми за записивање користе ласерску светлост.
Данашњи рачунар се не може замислити без оптичких уређаја било само за читање или за запис на оптички медијум.
Већина оптичких урећаја се спаја са рачунаром попут тврдих дискова преко IDE кабла.То је било нешто најосновније а у наставку ће те сазнати више преко детаљнијих описа оптичких урећаја тј. CD-ROM-a и DVD-ROM-a.
CD-ROM, CDR
Kada su ranih 80-tih kompanije Sony и Philips произвели компакт диск (CD) чак ни они нису могли да замисле какав ће то разноврстан носилац информација постати.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET