Predstavljanje znakovnih tipova podataka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Predstavljanje znakovnih tipova podataka". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

EVROPSKI UNIVERZITET
SVEUČILIŠTE BRČKO
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Osnovi računarske tehnike
TEMA: Predstavljanje znakovnih tipova podataka
Brčko 2012 godinaSADRŽAJ
Uvod.....................................................................................................................3
1. Znakovni tipovi podataka.................................................................................4
2. Konverzija znakovnih tipova podataka............................................................5
3. Predstavljanje znakovnih tipova podataka.......................................................7
Zaključak..............................................................................................................9
Literatura.............................................................................................................10
UVOD
Podatak je opšti pojam za svaki objekat koji se obrađuje na računaru. U računaru se podaci predstavljaju nizom binarnih cifara. Mašinski nezavisni jezici omogućuju jednostavnije predstavljanje podataka uvođenjem tipa podataka.
Konstane su vrijednosti koje se zadaju jedanput i ne mijenjaju se tijekom izvođenja programa. S obzirom na tipove podataka razlikuju se cjelobrojne, realne i znakovne konstante. Podatak tipa char namijenjen je pamćenju individualnih znakova. Znakovi se u računalu kodiraju i sve manipulacije sa znakovima obavljaju se putem njihovih numeričkih kodova. Zbog toga je tip char ustvari cjelobrojni tip podataka vrlo malog raspona.
Znakovni tip podataka označava se standardnim imenom CHAR. Skup vrijednosti ovog tipa podataka je konačan skup znakova računara, to jest operativnog sistema.
ISO 7 kod (International Standard Organization) koji obuhvata 128 znakova. Od toga su 33 znaka takozvani kontrolni, a 95 takozvani vidljivi (grafički) znaci. ISO ostavlja nekoliko praznih mesta za znakove koji se mogu proizvoljno popuniti nacionalnim znacima.
Na velikom broju starih velikih (naročito IBM-ovih) računara važi EBCDIC kod (Extended Binary Coded Decimal Interchange Code, čita se „epsidik“).
1. ZNAKOVNI PODACI
Znaci su takođe nabrojivi tipovi podataka. Za razmenu informacije između računara potreban je skup podataka. Skup znakova se komponuje shodno specifičnim pravilima. Skup znakova mora da sadrži slova, znake interpukcije, komercijalne simbole i aritmetičke operatore. Druga klasa simbola koji pripadaju skupu znakova su upravljački znaci (control characters).
Danas je međutim najrasprostranjeniji američki standard ASCII (American Standard Code for Information Interchange, čita se „aski“) i njegova proširena varijanta, koju ćemo nadalje podrazumjevati na ovom kursu. U proširenoj varijanti ASCII koda svaki znak je prikazan pomoću 8 bitova. ASCII takođe sadrži kontrolne (upravljačke) i vidljive kodove. Svakom od 256 znakova odgovara tačno jedan redni (ili kodni) broj od 0 do 255.
Postoje različiti načini kodiranja znakova, Jedan od najstarijih je tzv. ASCII kod.3 ASCII kod ima numerički raspon od 0 do 127 i dovoljno je 7 bitova za njegovo pamćenje. Npr. slovo A (veliko) ima ASCII kod 65, B ima kod 66 itd. Budući da ASCII kod ne sadrži slova iz europskih jezika razvijeni su razni drugi osam-bitni kodovi od kojih treba spomenuti ISO Latin 1 (za zapadno evopske jezike), ISO Latin 2 (za srednjoevropske jezike) itd.
ASCII kod je ekvivalentan tzv. Međunarodnoj referentnoj verziji ISO 7 koda.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET