TCP/IP Tehnologije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "TCP/IP Tehnologije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

TCP/IP TEHNOLOGIJE TCP/IP TECHNOLOGIES
Amir Bašić Visoka škola poslovnog menadžmenta "PRIMUS" u Gradiški
Sadržaj – u ovom radu je opisan jedan od modela organizovanja i komuniciranja između uređaja u mreži, odnosno komponenti koje obezbjeđuju prenos podataka. Abstract – this document decscribes one of the models developed as a means to organize and communicate devices in the network, and components that provides transmission of data. 1. UVOD
S obzirom da je tema ovog rada TCP/IP tehnologije, samo ćemo spomenuti razlike između ova dva modela: Razlike: 1. OSI model ima 7 nivoa, TCP/IP model ima 4 nivoa 2. TCP/IP model je ugradio nivoe sesije i prezentacije u aplikacioni nivo 3. TCP/IP model je ugradio nivoe veze podataka i fizički nivo u nivo mrežnog pristupa Tabela 1. Uporedni prikaz mrežnih nivoa TCP/IP i OSI modela TCP/IP model OSI model Aplikacija Aplikacioni Aplikacija Prezentacija nivoi Protokoli Sesija Transport Transport Internet Mreža Nivoi protoka Veza Mreže Mrežni podataka podataka pristup Fizički Aplikacioni nivo: Aplikacioni nivo upravlja protokolima visokog nivoa, uključujući reprezentaciju, enkodiranje i kontrolu dialoga. TCP/IP model kombinuje sve vezano za aplikacije u jedan nivo i obezbjeđuje pravilno pakovanje ovih podataka za sljedeći nivo [1]. Transportni nivo: Transportni nivo se brine o kvaliteti usluge QoS5 što uključuje pouzdanost, protok podataka i ispravke grešaka. Jedan od protokola ovog nivoa, TCP, omogućava pouzdanu mrežnu komunikaciju [1]. Internet nivo: Svrha ovog nivo je da šalje izvorne podatke iz bilo koje mreže u sistemu spojenih mreža i da omogući da oni stignu na odredište, bez obzira koju će putanju tom prilikom koristiti [1]. Nivo mrežnog pristupa: Ovaj nivo se još naziva uređajprema-mreži nivo. Uključuje LAN i WAN protokole i sve detalje u OSI fizičkom nivou i nivou veze podataka [1].
"Svijet je mali." "Svijet je globalno selo." Ovakve rečenice sve češće čujemo u svakodnevnoj komunikaciji. Avionski saobraćaj omogućava da u istom danu odemo sa jednog na drugi kraj svijeta, telefonski saobraćaj omogućava da u realnom vremenu razgovaramo sa drugim osobama koje se nalaze bilo gdje u svijetu. Ali, ništa nije tako smanjilo prepreke u komuniciranju između ljudi kao Internet. E-mail, chat-ovi, forumi, razni komunikatori, video konferencije su samo neke od mogućnosti komuniciranja putem Interneta. Pored Interneta, kao "mreže svih mreža" koja predstavlja jednu vrstu komuniciranja na globalnom nivou ili Mrežu širokog područja WAN1, veoma bitno je i komuniciranje unutar organizacije (preduzeća, ustanove, institucije itd), što predstavlja Mrežu lokalnog područja LAN2. Da bi ovo komuniciranje uspješno funkcionisalo, morala su se osmisliti i standardizovati određena pravila koja će se primjenjivati i poštovati na svim uređajima i komponentama koji se koriste u mreži. Skup tih pravila koji se najviše koristi u svijetu je TCP/IP3 model.
2.
TCP/IP MODEL
Protokol kontrole transporta/Internet protokol, u daljem tekstu TCP/IP model, je skup protokola koji je podijeljen na nivoe, od kojih svaki izvršava specifične funkcije u procesu komuniciranja podataka, i veoma je sličan univerzalnom modelu Otvorenog sistema povezivanja OSI4 koji služi kao referentni model. Iako je OSI univerzalno priznat, TCP/IP model je prihvaćen kao otvoreni standard za Internet, pored činjenice da je OSI model najbolji za opisivanje načina na koji funkcioniše mreža [1].
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET