Topologije mreža | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Topologije mreža". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Travniku-Ekonomski fakultet
Seminarski rad iz informatike
Topologija mreza
Basic Amra
Sadrzaj:
Racunalne mreze –razvoj I znacajke………………………………………………………3
Topologije mreza……………………………………………………………………………..5
Topologija magistrale………………………………………………………………………...5
Topologija zvijezde……………………………………………………………………………7
Topologija prstena…………………………………………………………………………..8
Kombinovana topologija zvijezde I magistrale……………………………………………9
Hijerarhijska topologija zvijezde…………………………………………………………..10
Topologija resetke…………………………………………………………………………..10
Bezicna topologija…………………………………………………………………………..11
Racunalne mreze – razvoj i znacajke
Racunalna mreza nastaje povezivanjem dva i vise racunala. Svrha povezivanja racunala je dijeljenje podataka i uredjaja kojima se moze pristupiti putem mreze (printer, skener, ploter,…) ili stvaranje distribuirane obrade podataka (racunalni klasteri, projekt SETI@home,...).
Razvojem i sirokom primjenom osobnih racunala, javila se mogucnost kreiranja velike kolicine programa i multimedijalnog sadrzaja (teksta, grafike, zvucnog i video sadrzaja) koje je bilo pozeljno dijeliti sa drugim korisnicima racunala. U vrijeme prije izgradnje racunalnih mreza taj sadrzaj se razmjenjivao putem prijenosnih medija za pohranu podataka (magnetske trake, diskete, CD ROM,…). Obzirom na ogranicenja medija za pohranu podataka, na taj nacin se mogla prenijeti manja kolicina podatka i na manje udaljenosti. Za veće udaljenosti, bilo je potrebno medij dostaviti na odgovarajući način (posta, kurirska sluzba, itd…) za sto je obicno trebalo i puno vremena.
Povezivanjem racunala u mrezu, putem medija kojim su racunala povezana (bakreni vodic, opticko vlakno, bezicni prijenos), u kracem vremenskom periodu moguce je prenijeti vecu kolicinu podataka.
U samom pocetku razvoja racunalnih mreza ta brzina prijenosa podataka je bila podosta ogranicena (u odnosu na danasnje brzine). Poruke i podaci su se mogle prenositi u tekstualnom obliku brzinom od nekoliko znakova u sekundi. Bandwidth predstavlja kolicinu podataka koja moze proci kroz neki medij za prijenos podataka u jedinici vremena i mjeri se u bitovima u sekundi (bits per second – bps). On cesto predstavlja samo teorijsku vrijednost. Propusnost (throughput) predstavlja realnu vrijednost kolicine prenesenih podataka u jedinici vremena i cesto je manja od bandwidtha.
Daljnjim razvojem mreza povecana je propusnost i ostvaren je prijenos vece kolicine podataka i multimedijalnog sadrzaja. Najprije na manje udaljenosti unutar lokalnih mreza (LAN – Local Area Network), a potom i na veće udaljenosti (WAN – Wide Area Network).
Prema veličini mreze možemo podijeliti na:
Personal Area Network (PAN): mreza za povezivanje uredjaja (telefon, dlanovnik,…) na racunalo koji obicno sluze jednom korisniku. Prostire se najvise unutar nekoliko metara.
Local Area Network (LAN): racunalna mreza u kojoj su racunala smjestena na manjim udaljenostima (unutar doma, ureda, ili blisko smjestenih zgrada). Znacajka lokalnih mreza je da su one najcesce u cijelosti u vlasnistvu i pod upravljanjem onih koji ih koriste (osobno, vlasnistvo tvrtke ili institucije), tako da je prijenos podataka putem njih za korisnike besplatan. Znacajno je i da su moguce jako velike brzine prijenosa podataka (Gbps - Giga bit per second).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET