Ulazni i izlazni uređaji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ulazni i izlazni uređaji". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


S A D R Ž A J
UVOD
Ulazni i izlazni uređaji, memorija i uređaji za čuvanje informacija nazivaju se periferijski, zato što se nalaze na periferiji, tj. izvan procesora računara.
Ulazni uređaji omogućuje korisniku da u računar unijese programe ili podatke i da zadaje komande ukratko, da saopšti računaru šta treba da radi.
Izlazni uređaj omogućuje korisniku da primi rezultate obrade koju je računar izvršio, a drugim računarima da upotrebe rezultat obrade za dodatne poslove. Neki periferijski uređaji, kao što je faks/modem, mogu da budu i ulazni i izlazni, pošto i primaju i šalju podatke.
Iako je većina glavnih telefonskih linija danas digitalna, linije koje vode od telefonskog uređaja do telefonske centrale dizajnirane su tako da prenose analogni signal u frekvencijskom području do 4kHz. Takve linije neprikladne su za prenos digitalnih signala koje računari koriste za međusobnu komunikaciju. Da bi računari ipak moglo komunicirati preko telefonske mreže koriste se modemi.
Ulazne i izlazne jedinice povjezuju centralni procesor sa okolinom. Preko ulaznih jedinica mi unosimo u računar programe i podatke za rad računara, dok računar izvršavanjem tih programa saopštava okolini dobijene rezultate i podatke preko izlaznih jedinica.
ULAZNI I IZLAZNI UREĐAJI
Monitori
Monitor, displej ili prikaz je izlazni uređaj koji prikazuje računarske signale kao sliku koju korisnik vidi. Monitor je osnovni uređaj bez kojeg bi računar bio skoro neupotrebljiv.
Slika 1. Monitor
Vrste tehnologija:
Monitor sa tečnim kristalima (LCD)
Katodni monitor (CRT)
Plazma monitor
Surface-conduction electron-emitter prikaz (SED)
Organska svjetlosna dioda (OLED
CD-ROM
 
 
CD-ROM ili CDR (Compact Disc - Read Only Memory) je optički uređaj za čitanje CD medija. CD-ovi služe za trajno pamćenje i prenos podataka. Kapacitet CD diska je oko 700 MB. Na CD-u se pored binarnih podataka može nalaziti i audio zapis (muzika). Cijena CD je veoma niska tako da se ovaj vid spoljašnje memorije intenzivno koristi. Da bi se podaci na CD zapisali potreban je CD pisač (CD Writer). Spolja ima isti izgled kao i CDR (CD Reader) ali posjeduje mogućnost upisa („narezivanja“) podataka na CD. Naravno, CDW (CD Writer) ima i mogućnost čitanja podataka sa CD-a. Postoje 3 vrste CD uređaja i medija: mediji koji su samo za čitanje, mediji sa oznakom R na koje možete podatke jedanput upisati i više puta čitati i mediji sa oznakom RW (Rewritable) na koje možete više puta podatke zapisati i čitati.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET