RTP i UDP protokoli u multimediji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "RTP i UDP protokoli u multimediji". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
BLACE
DOMAĆI RAD
RTP i UDP protokoli u multimediji
U Blacu, 2010. god.
Sadržaj:
1. Pojam multimedije
Multimedija predstavlja kombinaciju teksta, nepokretne slike, zvuka, video materijala, animacije, virtuelne stvarsnoti i interakcije. Termin multi-medija nastao je 60-ih godina u Sjedinjenim Državama. Može se podeliti na: linearnu i ne-linearnu. Primer linearnog multimedijalnog sadržaja je bioskopska ili klasična televizijska projekcija gde korisnik nema kontrolu nad tokom sadržaja. Ne-linearna struktura pruža korisniku kontrolu nad sadržajima, najbolji primeri su kompjuterske igre ili kompjuterski bazirani trening.
Multimedija nalazi široku primenu u: reklamiranju, umetnosti, edukaciji, zabavi, medicini, poslovanju, naučnom istraživanju itd.
1.1. Multimedija na Internetu
Internet i njegov uticaj na ljude u celom svetu doveo je do unapređivanja i podsticanja razvoja multimedija u celini. Bez globalne mreže multimedija bi ostala visoko personalizovan proizvod pojedinaca koji ne bi bio prihvatljiv širokoj publici i krajnjim korisnicima. Početak »on-line multimedije« bio je praćen problemima koji su se ogledali u velikom broju formata za prezentovanje, načinu pristupa prikazivanja, propusne moći Interneta itd.
Vremenom je omogućen povećan stepen interaktivnosti koji kombinuje više forma medijskog sadržaja. On-line multimedija sve više postaje objektno-orijentisana i pruža korisnicima mogućnost kreiranja sadržaja i personalizaciju. Današnji trendovi teže da multimedijalni doživljaj pojačaju time što, pored sluha i vida, ukljuljučuju i čulo mirisa, dodira i ukusa.
2. RTP protokol
RTP je skraćenica od Real-Time Transport Protocol i služi za standardizovan prenos audio i video materijala preko Interneta. Razvijen je od strane Audio/Video Transport Working Group koja je deo Internet Engineering Task Force-a (IETF), čiji je zadatak razvoj i promocija Internet standarda. Prvi put je objavljen 1996. godine kao RFC 1889 a onda zamenjen 2003. sa RFC 3550.
RFC (Request for Comments) predstavlja memorandum izdat od strane IETF-a koji opisuje metode, ponašanje i istraživanje za datu oblast. RFC se nakon diskusije i istraživanja proglašava za standard.
RTP - transportni protokol u realnom vremenu, koristi se u komunikaciji i zabavi koja uključuje „streaming“ multimediju (konstantno primanja i prezentovanje krajnjem korisniku):
telefonija (VoIP)
video-telekonferencija
video on demand (VoD) – video na zahtev
digitalna televizija (IPTV)
internet radio
Može se javiti potreba za kombinacijom više protokola, RTP se može koristiti sa H.323 (ITU-T preporuka za audio-vizuelnu komunikaciju na paketno zasnovanoj mreži) i RTSP (Real-Time Streaming Protocol kreiran od strane MMUSIC WG , pod IETF-om RFC 2326) protokolom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET