Srbija u prve dve godine Prvog svetskog rata | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Srbija u prve dve godine Prvog svetskog rata". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


*назив школе*
Матурски рад из историје:
Србија у прве две године
у Првом светском рату
Ментор: Име и презиме:
мај, 2012.
1. Увод
Србија у незавидном положају дочекује до тад највећи светски сукоб, међутим то је није спречило да добије многе битке над надмоћнијом војском, и да на крају са солунског фронта победоносно корача целокупим српским територијама. Иницијална каписла рата била је Сарајевски атентат. Неустрашивост и борбеност краља, регента, председника владе све време је зрачила како код њих, тако и код српског народа. Велике војсковође, и још већи људи су били прави прваци српског народа, чије војне тактике су и дан данас фасцинанте. Прва савезничка победа је извојевана управо на Церу 1914. године. Касније следи и чувена битка у долини реке Колубаре, и војно умеће Живојина Мишића које је ушло у анале. Касније са уласком Немачке у рат шансе за одбрану су се десетоструко смањиле. Долази до слома српске одбране и војска се са народом повлачи до албанске обале, где приликом повлачења трпи велике губитке, да би их после по наредби Русије савезници транспортовали на грчко острво Крф, тзв. острво спаса. Касније се уједињују са савезничким трупама које су се после неуспеле галипољске експедиције стационирале у северној Грчој. Одатле креће да се исписује још једна страница славне српске историје где Срби у жељи да се освете једноставно газе преко непријатељске војске и ослобађају целокупну територију будуће државе.

2. Заоштравање међународних односа уочи
I Светског рата и почетак светског сукоба
,, Први светски рат је највећи ратни сукоб у дотадашњој историји човечанства. Трајао је четири године. У њему је учествовало 36 држава, а око 70 милиона људи било је под оружјем. Више од 10 милиона је погинуло. Човечанству је нанео огромне патње и разарања. Узроци Првог светског рата налазе се у развоју међународних односа скраја 19. и почетка 20. века. Немачка је после уједињења знатно привредно и политички ојачала и њен милитаристички војни врх, иза кога је стајао крупни капитал, тражио је нову прерасподелу сфера утицаја и колонијалног царства. Најважнији немачки савезник била је Аустро-Угарска монархија, изнутра ослабљена, али са још увек снажно присутном жељом да буде утицајна сила. ‘’
У периоду од Берлинског конгреса (1878.) до почетка рата (1914) влада стање мира, али и напетости. ,, Бурни развој производних снага у другој половини 19. века из основа је изменио однос снага у Европи. Нове велесиле, Немачка и Италија, траже одговарајућу реч у европском концерту, у којем су дотле одлучивале само старе силе, Аустро-Угарска, Француска, Русија и Велика Британија. ‘’
Немачка победама над Аустријом (1866), и Француском (1870), а и својом привредном и војном снагом, искаче у први план и добија водећу улогу у Европи. Ото фон Бизмарк постаје канцелар немачке владе 1862. год. и он је најзаслужнији за процват Немачке, реформисао је и модернизовао државу, војску, железнице. Водио је тзв. ,, политику крви и меса’’ . Бизмарк потписује реакциониран савез 3 цара (немачког, руског, аустријског) 1872. год. са циљем да се наметне мир против свих поремећаја, ма одакле долазили. Међутим та идила није дуго трајала, због наглог пораста нерасположења у Русији, против Бизмаркове антируске политике на Берлинском конгресу. Бизмарк године 1879. закључује дефанзивни савез са Аустро-Угарском, али желео је да сачува и пријатељство са русима. Године 1890. нови Немачки цар Вилхелм II отерао је Бизмарка са власти. Аустро-Немачком савезу се прикључује и Италија 1882. год. која је била незадовољна Берлинским конгресом. Тако настаје Блок централних сила.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET