Stvaranje Kraljevine SHS | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stvaranje Kraljevine SHS". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
UVOD
24. XI u Novom Sadu u Vojvodini je održana narodna skupština koja se, iz straha da će Mađarska ponovno zauzeti taj prostor, pripojila Kraljevini Srbiji. (U Vojvodini veliku većinu stanovništva čine Slaveni.)
U Crnoj Gori parlament je oduzeo vlast kralju Nikoli Petroviču i pojavile su se dve struje. Prva je bila za samostalnost Crne Gore, a druga za pripajanje Srbiji i južnoslavenskim zemljama. Na kraju se 26. XI. 1918. Crna Gora pripojila Srbiji.
Delegacija Države SHS koju je vodio Dr. Ante Pavelić stigla je u Beograd i 1. XII 1918. godine je na svečanosti na Beogradskom dvoru proglašeno ujedinjenje Kraljevine Srbije i Države SHS. O ujedinjenu su trebali pregovarati, međutim, zbog situacije u Hrvatskoj to nije bilo moguće i srpski prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević je proglasio ujedinjenje i nastanak Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Celi proces ujedinjenja je bio u interesu svih južnoslavenskih naroda jer su interesi velikih sila na Balkanu ugrožavali male narode i tome se moglo odupreti samo ujedinjenjem.
U celom procesu nastajanja Kraljevine SHS odlučivali su političari, a narod nije niko ništa pitao. Nastanak Kraljevine SHS u Hrvatskoj je doživljen s oduševljenjem. Hrvati su smatrali da su sad u vlastitoj državi i da će to biti idealna država. Očekivano je poštenje i pravda. S druge strane, bilo je i onih koji su organizirali konkretne skupove no njih je razjurila policija. Većina ljudi je verovala u svetlu budućnost.
Još tokom Prvog svetskog rata političari s ovih prostora su odlučili, usprkos velikim silama, osnovati samostalnu južnoslavensku državu. U leto 1918. godine počinje udruženje u SHS. Austrougarska je prepuna sovjeta i ima jako puno odbeglih vojnika. Zbog svega toga bilo je potrebno formirati nove organe vlasti. Od VIII meseca u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji su počela nastajati narodna veća . Znalo se da nije dovoljna samo civilna vlast jer ako se vojska raspadne, neko mora čuvati javni red i mir pa se osniva i narodna garda.
U IX mesecu usledio je slom Austrougarske na Solunskoj fronti. Austrougarska vojska se raspala. Zato su u X mesecu sva narodna veća poslala svoje zastupnike u Zagreb gde je osnovano centralno veće – Narodno veće SHS. Zadaća narodnog veća SHS je voditi operacije vezane za nastanak Kraljevine SHS. (Tako je nastao parlament na području južnoslavenskih naroda.)
 
2.DRŽAVA SRBA, HRVATA I SLOVENACA
29. X 1918. godine na znamenitoj sednici Hrvatskog sabora su donete važne odluke. Na temelju hrvatskog istorijskog prava i samoodređenja Sabor donosi odluku o raskidu svih državnih i pravnih veza između Trojedine Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije s Austrijom i Mađarskom. Tog dana je Hrvatska izašla iz Austrougarske Monarhije i proglašena samostalnom državom te se proglašava ujedinjenje svih hrvatskih područja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET