Francuska revolucija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Francuska revolucija". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у .....
Правни факултет
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ .....
тема: ФРАНЦУСКА РЕВОЛУЦИЈА
ментор: студент:
проф. др ..... .....
.....
..... , 14.12.2011. године
САДРЖАЈ
Увод ......................................................................................................................3
Три сталежа ..........................................................................................................4
Почетак револуције .............................................................................................5
Револуционарне промене ...................................................................................6
Јакобинска диктатура и рат ...............................................................................7
Директоријум и крај револуције ........................................................................9
Јулска револуција и револуција 1848. ..............................................................11
Закључак .............................................................................................................12
Литература ..........................................................................................................14
УВОД
Француска ревулуција је највећа револуција која се одиграла на свету. Била је важан део историје Француске, Европе и западне цивилизације. Сматра се главном прекретницом у историји демократије - од времена владавине аристократије до доба грађанства као главне политичке снаге. Током тог периода апсолутна монархија замењена је рапубликом, уништила је феудализам, а успостављен је капитализам, изградила је нову државу и ново право од темеља до крова.
Осамдесетих година 18. века француска је ушла у дубоку кризу. Била је претежно аграрна земља. Од око 26 милиона становника само два милиона нису припадала сељаштву. Постојање феудалних права спутавало је развој земљораднје и индустрије. Развој производних снага дошо је у директан сукоб са апсолутистичко-феудалним поретком.
Двор и краљ као институција су се налазили на удару свих, били су врло уочљиви, и већ вековима су водили живот изнад могућности. Луј XV увео је балове, ватромет, пријеме, маскенбале, што је довело до кризе владавине. То је наставио и Луј XVI (1754 – 1793), који се нашао у великим потешкоћама, а није имао врхунских владарских способности, те је био подложан својој жени Марији Антоанети. Марија Антоанета је довела растрошност на двору до кулминације.
Краљ је покушао да реформише државне финансије, смањи трошкове и реорганизује порезни устав. У томе му је помагао министар финансија Роберт Тургот, уводећи реформе: слобода трговине (житарицама и брашном) - физиократизам, ликвидација дугова и реформе пореза, којег уводи за сва три сталежа. За реформе су потребна финанцијска средства. Држава треба променити порезни устав, али не да се уведу нови порези, него да се равномерније распореде на цело друштво, уз смањење трошкова двора и администрације. 1776. године је дошло до слабог урода, што је довело до поскупљења житарица и до нереда. Тургот је дао оставку, па је на његово место дошао Жак Некер, који је био министар финансија до 1781. године. Иначе био је и банкар те је уживао велику популарност у 3. сталежу, иако је био аристократа. Некер је покушавао да уравнотежи приходе и расходе. Није био физиократиста као и Тургот. Након тога је један надбискуп био министар финансија, до 1788. године, па након њега је опет био Некер, али задовољство није дуго трајало. 1788. година била је тешка, неродна. Било је пуно глади, умирања, па су наступиле побуне у зими и пролећу 1788. године.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET