Gaj Julije Cezar Oktavijan Avgust | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Gaj Julije Cezar Oktavijan Avgust". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Seminarski rad
TEMA:
GAJ JULIJE CEZAR OKTAVIJAN AVGUST
Uvod
Kada je ovaj mladi čovek stupio na istorijsku scenu došlo je do sudbonosne promene u Rimskoj republici. S njim je došlo jedno novo vreme i nov način shvatanja vlasti u opštem smislu. U modernoj istoriografiji se dosta raspravlja o Avgustovoj vlasti, kao i o postanku principata. Ovaj čovek je za sobom ostavio dosta svedočanstava na osnovu kojih možemo da rekonstruišemo njegovu vladavinu. I dan danas če svaki istoričar koji dobro poznaje istoriju starog Rima reči da se period Oktavijanove vladavine može nazvati zlatnim dobom Rima uopšte.
Oktavijanova mladost
Pripadao je uglednom rodu Oktavijevaca, koji su za vreme kralja Tarkvinija Priska bili svrstani među plebejske rodove, a u vreme Servija Tulija bili su uzdignuti na rang patricija. Sam Avgust nije pisao ništa sem da se rodio u staroj i bogatoj porodici viteškog porekla u kojoj je njegov otac bio prvi senator. Njegov otac Gaj Oktavije je več u ranoj mladosti posedovao veliki imetak. Umro je prirodnom smrču prilikom povratka sa puta iz Makedonije 59. Pre n.e. i za sobom ostavio troje dece: Oktaviju stariju koju je imao sa ženom Anarhijom, Oktaviju mlađu i Oktavijana koje je imao sa Atijom. Atija je bila kči Julije, sestre Gaja Julija Cezara. Oktavijan Avgust se rodio u vreme konzulata Marka Tulija Cicerona i Gaja Antonija, 63. Godine pre n.e., na brežuljku Palatinu. Sa četiri godine izgubio je oca, a sa dvanaest godina održao je govor na sahrani svoje bake Julije. Četiri godine nakon toga, kada je obukao mušku togu primio je prilikom Cezarovog afričkog trijumfa vojne darove iako nije, zbog mladosti susledovao u ratu. Kada se Cezar uputio u Hispaniju kako bi se obračunao sa sinovima Gneja Pompeja, mladi Oktavijan ga je pratio. Kasnije kada je Cezar spremao pohod na Dačane i dalje na Parte, Oktavijan je poslat napred u Apoloniju, gde se zadržao neko vreme baveči se naukama. Kada je Cezar ubijen (44.), Oktavijan je imenovan njegovim baštinikom. Međutim, preuzimanje vlasti nije išlo tako glatko jer je naišao na otpor Cezarovog vojskovođe, Marka Antonija koji se udružio sa egipatskom kraljicom Kleopatrom. Rat protiv Cezarovih ubica bio je okončan 31. Pre n.e., Oktavijanovom pobedom kod Akcijuma nad Markom Antonijem.
Drugi Trijumvirat
Nakon Cezarovog ubistva njegovi atentatori Brut i Kasije su napustili Rim i otišli na Istok. Senat se ponadao da će državu osloboditi uticaja cezarovaca, među kojima su najuticajniji bili Cezarov vojskovođa i konzul iz 44. god. p. n. e. Marko Antonije i Marko Emilije Lepid, zapovednik konjice. Treći je bio Gaj Oktavije, tada 19-godišnjak, kojega je Cezar svojim testamentom usinio i odredio za glavnog naslednika i koji je tada uzeo ime Gaj Julije Cezar Oktavijan. Svaki od njih je zapovedao izvesnim vojnim jedinicama sastavljenim od Cezarovih veterana. Uprkos manjim antagonizmima među njima, slični su ih interesi približili jedan drugome. Blizu Bononije (današnje Bolonje) 43. p. n. e. javno su sklopili savez, poznat kao Drugi trijumvirat, s ciljem da se bore protiv cezaroubica i osvoje vlast. U Rimu su isposlovali zvanično priznanje svoje vlasti kao trijumviri za uređenje države (tresvĭri reipublĭcae constituendae), a zatim su proglasili proskripcije i krenuli u obračun sa svojim protivnicima. Ubijeno je oko 300 senatora i 2.000 vitezova, među njima i Ciceron. Stradalo je mnogo nevinih ljudi, jer su radi nagrade i iz lične mržnje robovi prijavljivali svoje gospodare, a deca svoje očeve. Za to vreme Brut i Kasije su organizovali u Grčkoj znatnu vojsku. Antonije i Oktavijan prebacili su se u Grčku i 42. p. n. e. kod Filipa u Makedoniji izvojevali pobedu nad republikanskom vojskom. Brut i Kasije izvršili su samoubistvo i time su trijumviri slomili republikansku opoziciju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET