Gaj Julije Cezar | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Gaj Julije Cezar". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ПАНЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ
АПЕИРОН
ФАКУЛТЕТ ПРАВНИХ НАУКА
Б а њ а Л у к а
_____________________________________________________________
Г а ј Ј у л и ј е Ц е з а р
- с е м и н а р с к и р а д -
Предмет: Социјална психологија ментор:
Бр.индекса : 123-09/VOP
Бања Лука, мај 2010. године
EMBED Word.Document.8 s
EMBED Word.Document.8 s
2. ЦЕЗАРОВА ВЛАСТ
Цезаров главни ослонац свакако је била његова војска и он је само уз помоћ својих оданих легија успјео да задобије власт. Његова популарност међу војницима била је огромна.
Као владар Цезар је био апсолутиста, али је ту власт, ипак, изражавао у традиционалним републиканским облицима.
За диктатора је изабран први пут 49. године пре н.е. и ова магистратура му је додељена због сазивања изборних комисија. Титулу 'вјечног диктатора' сенат му је додјелио 44. године пре н.е.
У својим рукама је држао дужности које су биле неспојиве када би се посматрале с гледишта уобичајених републиканских норми. Године 48. пре н.е. добио је доживотну трибунску власт, а 46. године пре н.е. добио је префектуру над моралом што се фактички изједначавало са овлашћењима цензора.
Поред свих дужности, Цезар је имао и врховно право рата и мира, право да одрђује кандидате за неку магистратуру и да по свом нахођењу располаже државном благајном.
2.1. ЦЕЗАР КАО ЗАКОНОДАВАЦ
Последње године Цезарове власти биле су обиљежене антидемократским промјенама. Полако је рушио оно мало републике која се одржавала. Грчки историчар Полибије који је био одушевљен Римским уставом писао је да је идеја републике била савршена. Римски устав је, по Полибију, био најсавршенији јер је у себи садржао најбоље из сва три облика уређења. Цезар је својим правним актима полако рушио тај устав и тежио владавини једног.
Такође, спровео је и законе који су штитили личност дужника. Ипак, спровео је и читав низ закона који су били намјењени поспјешивању пољопривреде. Ту су били закони попут оног који је ограничавао суму новца коју може да посједује појединац. Цезар је био творац многих позамашних пројеката исушивања мочвара, дренаже тла и изградње путева. Ти пројекти су, нажалост, били само дјелимично остварени.
У вријеме свог конзулата, Цезар је пооштрио закон против изнуђивања у провинцијама, који је у својим главним цртама остао на снази током читавог периода Царства.
У Италији је дао да се продуби лука Рима- Остија, а у Грчкој намјеревао да прокопа канал кроз Коринтску превлаку. У његово вријеме почео је да се кује златан новац, а римски денариј је претворен у јединствену монету читавог Запада.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET