Josip Broz Tito | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Josip Broz Tito". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

KŠC „Sveti Franjo“ Opća gimnazija Izborna nastava – povijest
SEMINARSKI RAD Josip Broz TITO
Ivan Daldon IVb
Uvod: Josip Broz Tito (Kumrovec, 7. svibnja 1892. - Ljubljana, 4. svibnja 1980.), hrvatski i jugoslavenski političar, jugoslavenski državnik i komunistički voña. Član KPJ od 1920. Od godine 1937. njen organizacijski, a zatim i glavni tajnik. Organizator i neprikosnoveni voña Narodnooslobodilačkog rata 1941.-1945.. Neprikosnoveni voña SFRJ tijekom 35 godina. Josip Broz Tito oblježio je jednu čitavu epohu u povijesti naše zemlje. I danas se mnogi stariji prisjećaju vremena vladavine Josipa Broza Tita, koje vrijedi kao doba najvećeg blagostanja te izgradnje naše zemlje. Bosna i Hercegovina je zajedno sa drugim republikama bila federativna jedinica bratske zajednice naroda Jugoslavije. Izgrañivane su pruge, putevi, tvornice čime je Bosna i Hercegovina postala industrijska zemlja, sa modernim tvornicama tog vremena. Nacionalno pitanje je bilo riješeno, u zemlji je vladalo bratstvo i jedinstvo. Sam Tito je u svijetu promovirao mir te je bio jedan od suosnivača Pokreta nesvrstanih.
Život do 2. svjetskog rata
Djetinjstvo i rana mladost (1892.-1913.) Josip Broz je roñen 7. svibnja 1892. u Kumrovcu u Hrvatskom Zagorju. U raznim su se dokumentima pojavljivali razni datumi roñenja, pa se u jednom dokumentu iz vremena kada je služio austrijsku vojsku navodi kao datum roñenja 25. svibnja 1892. Taj se datum već za vrijeme rata počeo slaviti kao Titov roñendan, pa je i Hitler naredio desant na Drvar na taj dan 1944. g. Poslije rata, nastavilo se na taj dan slaviti Titov roñendan i Dan mladosti.
Rodna kuća Josipa Broza
kovinarskih radnika, i time takoñer postaje i član Socijaldemokratske stranke Hrvatske i Slavonije. Tražeći posao, odlazi u Ljubljanu, Trst, pa ponovno u Zagreb, gdje je usavršio zanat kod poznatog majstora Augusta Knausa. U svibnju i lipnju 1911. sudjeluje u štrajku bravarskih radnika, koji je potrajao šest tjedana. Zatim se zapošljava u tvornici metalne robe u Kamniku u Sloveniji. Tu je, kao dobar gimnastičar, postao član "Sokola". Zatim radi u Čenkovu u Češkoj, pa u Plzenju u tvornici Škoda, pa putuje Njemačkom i povremeno radi. U listopadu 1912. dolazi u Beč, a zatim u Bečko Novo Mesto, saznavši da mu tamo živi stariji brat Martin (r. 1884.). Zapošljava se u u tvornici automobila "Daimler", u kojoj je radio i Martin, te postaje probni vozač automobila. Put revolucionara (1913.-1941.) Rujna 1913. Broz stupa na odsluženje vojnog roka, prvo u Beču, a zatim na vlastitu molbu u 25. domobranskom puku u Zagrebu. Krajem 1913. upućen je u dočasničku školu i postao najmlañi vodnik u puku. Svibnja 1914. u Budimpešti je osvojio srebnu medalju na prvenstvu Austro-Ugarske vojske u mačevanju. Bio je i dobar skijaš. Nakon izbijanja rata protiv Srbije, borio se na srpskoj bojišnici od kolovoza do prosinca 1914. Siječnja 1915. njegov je puk prebačen na Karpate, na bojište protiv Rusa. Zbog jedne akcije predložen je za odlikovanje, koje poslije nije mogao uzeti jer je bio u zarobljeništvu. Kada je Tito 1967. posjetio Beč, željeli su mu uručiti to odlikovanje, ali je on odbio.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET