Josip Brzo Tito | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Josip Brzo Tito". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 GIMNAZIJA „Sveti Sava“
SEMINARSKI RAD
JOSIP BROZ TITO
SADRŽAJ
Uvod …………………………………………………………….. 2
Narodnooslobodilački rat ……………………………………….. 5
Bitka na Neretvi …………………………………………………7
Pokret nesvrstanih ………………………………………………. 8
Konferencije nesvrstanih zemalja ………………………………. 9
Smrt Maršala i druga Tita ………………………………………10
Zaključak ………………………………………………………….11
Popis literature ……………………………………………………12
UVOD
Josip Broz Tito rodio se u malom selu u Kumrovcu na Sutli 25. svibnja 1892 godine. Sin oca Hrvata Franji i majke Slovenke Marije Broz. Osnovnu školu je pohađao od 1900 – 1905 u rodnom selu. Kao petnaestogodišnjak «trbuhom za kruhom» seli se u Sloveniju gdje izučava krojački zanat i radi kao konobar u sisačkoj kantini. Godine 1907 stupio je kao šegrt u bravarsku radionicu u Sisku. 1910 godine nakon završetka šegrtske obuke u rujnu odlazi u Zagreb gdje se zapošljava u bravarskoj radionici i upisuje se u Savez kovinarskih radnika i automatski postaje član Socijaldemokratske stranke Hrvatske i Slovenije. Iz Zagreba je se ponovno vraćao u Kumrovec te putovao u Sloveniju i Čehoslovačku, zatim u Njemačku, a 1912. i u Beč. Na svim tim putovanjima naučio je kakvu snagu predstavlja radnička klasa.
Krajem 1912. vraća se u Zagreb, a 1913. počinje sa odsluženjem vojnog roka u Beču. Odatle je na vlastitu molbu premješten u 25. domobranski puk u Zagreb. Kao vodnik sudjeluje u prvom svjetskom ratu, u kojem je bio i vojnik i zatvorenik u Rusiji. 1919. godine u Omsku se ženi s Pelagijom Belousovom i vraća se 1920. u Zagreb gdje se zapošljava u mehaničarskoj radnji. Učlanjuje se Komunističku Partiju Jugoslavije i započinje sa radom. Nastupa sa predavanjima o Oktobarskoj revoluciji, sudjeluje u štrajkovima, ostavlja dubok dojam i glas o njemu širi se Zagrebom. Nakon generalnog štrajka u Zagrebu Brozovi se sele u Veliko Trojstvo, selo kod Bjelovara, gdje politički djeluje u duhu svojih socijalističkih i komunističkih uvjerenja.
Početkom 1924. izabran je za člana Okružnog komiteta KPJ-a.
Nakon četiri godine života u Velikom Trojstvu odlazi u Zagreb, ali u to vrijeme od 29 – 33 godine svog života sazrijeva u komunistu svjesnog neophodnosti saveza radnika i seljaka u zajedničkoj borbi za čovjekov život. Iz Zagreba po savjetu pokrajinskog komiteta KPJ-a odlazi u Kraljevicu gdje se zapošljava u brodogradilištu. Po dolasku u Kraljevicu Broz se povezuje s radnikom Antonom Štefaničem i s liječnikom dr. Pajom Gregorićem koji je 1924. obnovio KP u Kraljevici. Josip Broz nakon zapošljavanja radi na osnivanju sindikalne podružnice. Na prvim izborima za radničke povjerenike Josip i Anton su izabrani za radničke predstavnike.
Iz Kraljevice se seli u Beograd, a zatim u Zagreb gdje postaje član Mjesnog komiteta KPJ Zagreb. Postao je glavni idejni i radni pokretač «zagrebačke grupe» komunista koja se zalagala za odstranjenje jedne i druge frakcije KPJ i ukazivala na potrebu jačanja njenog oslonca u radnim masama.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET